"Rozwód" kościelny

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Coś takiego jak 'rozwód kościelny' ani 'unieważnienie małżeństwa' w Kościele nie istnieje. Często sformułowanie to mylone jest z orzeczeniem nieważności zawarcia małżeństwa.

Jeżeli np ślub wzięła osoba, która była już zamężna/żonata, aby unieważnić swoje drugie małżeństwo nie musi się rozwodzić, ponieważ ślub został zawarty nielegalnie. Właśnie w takich sytuacjach Sąd Kościelny może orzec, że dane małżeństwo w ogóle nie zaistniało.


Możliwe powody orzeczenia nieważności małżeństwa

Nie można orzec nieważności zawarcia małżeństwa z tego powodu, że para przestała się ze sobą dogadywać. Nawet, jeżeli zaistniała zdrada i porzucenie. Sąd Kościelny może brać pod uwagę sytuację, która miała miejsce podczas przeprowadzania czynności ślubnych.

Możliwe powody:

- gdy dziewczyna miała mniej iż 14 lat, a chłopak 16

- bigamia, święcenie kapłańskie lub zakonne

- impotencja

- bliskie pokrewieństwo

- brak zgody przyjęcia sakramentu, brak świadka, nie zachowanie formy kanoniczno-liturgicznej

- choroby psychiczne, niedojrzałość

- wprowadzanie w błąd, co do osoby fizycznej oraz co do stanu zdrowia

- wprowadzanie w błąd co do chęci zachowania wierności, planów rodzinnych (potomstwa), równości osób

- zgoda warunkowa ('zgoda, jeżeli w przyszłości...')

- przymus lub ciężka bojaźń


Uda się 'załatwić' unieważnienie. I co z tego?

Istnieją liczne zastrzeżenia, że pod wymienione powody można "podciągnąć" bardzo wiele sytuacji. Zwiększona ilość procesów spowodowała nawet, że mylnie używa się pojęcia "rozwód kościelny". Sąd Kościelny nie jest wszystkowiedzący i para zawsze może przedstawić mu taki wersję, że orzeczenie o nieważności małżeństwa prędzej czy później otrzyma. Mimo posiadania dokumentu, że zawarcia sakramentu małżeństwa nie było, to jednak dopuszczenie się oszustwa oznacza, że małżeństwo nadal będzie przed Bogiem ważne. Jest to taka sama sytuacja jak w przypadku kłamstwa podczas spowiedzi (zatajenia grzechu) - spowiedź w takiej sytuacji nie jest ważna mimo tego, że zaświadczenie o spowiedzi ksiądz podpisze.

Po co komuś takie stwierdzenie o nieważności małżeństwa, po którym pozostaje się w niezgodzie z Bogiem i własnym sumieniem? Każdy ponowne zawarcie małżeństwa w sytuacji opisanej powyżej oznacza oszustwo i zdradę.

Linki zewnętrzne

Orzeczenie nieważności małżeństwa w Kościele Katolickim a rozwód cywilny

Czy Jezus akceptował rozwód? - Fronda.pl