Antykoncepcja

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antykoncepcja wynika z podejścia człowieka do swoich potrzeb i sposobu ich zaspakajania. "Tu, teraz, już"...

Żądza posiadania czegoś lub kogoś w trybie natychmiastowym. Człowiek jest niecierpliwy i ciągle głodny. Ciężko zgodzić się na to, że na niektóre rzeczy trzeba poczekać, dla innych coś poświęcić. Często dewizą ludzką jest "jak najłatwiej, najszybciej, najtaniej".

 Koh 3,1
 Wszystko ma swój czas.
 Dla wszystkiego, co dzieje się pod słońcem, jest czas wyznaczony.
 Jest czas przychodzenia na świat i czas umierania, czas sadzenia i czas zbierania zasadzonych roślin.
 Jest czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania.
 Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas żałoby i czas radosnego tańca.
 Jest czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pocałunków i czas powstrzymywania się od nich.
 Jest czas szukania i czas gubienia, czas przygarniania i czas odrzucania.
 Jest czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia.

Tak więc i korzystanie z seksu ma swój czas. Człowiekowi, który musi mieć wszystko "na już" i który "żąda" od losu wszystkiego - nie potrafi się godzić z przeciwnościami losu, tak więc jest mu w życiu dużo trudniej. Głównie w sferze swojej duchowości.

Czas na seks jest gdy małżeństwo jest gotowe na przyjście potomka. Jeżeli małżeństwo nie może sobie na to pozwolić np w imię odpowiedzialności za bezpieczeństwo finansowe dzieci, które już przyszły na świat, to odpowiedzialność ta powinna wyrażać się również w abstynencji seksualnej w okresie płodnym.

Niecierpliwość i przedmiotowe podejście do seksu, traktowanie go głównie w aspekcie "zrobienia sobie dobrze" skutkować może takim samym podejściem do osoby, z którą się seks uprawia. Człowiek traci sobie należną wartość. W skrajnych wypadkach nie ma znaczenia z kim i kiedy... Dostępność środków antykoncepcyjnych daje poczucie fałszywej swobody, wrażenia, że skoro są, to należy je używać.

Rola mężczyzny

Mężczyzna powinien dbać i opiekować się kobietą. Jeżeli w grę wchodzi seks (czyli też możliwość zajścia w ciążę), to oznacza, że nie myśli on on tym, jak przez chwilę rozrywki może bardzo ją skrzywdzić.

Szacunek do życia ludzkiego

Nie ma stuprocentowo skutecznych środków antykoncepcyjnych. Dlatego też każdy stosunek może dać początek nowemu życiu. Uprawiający seks nie może nie brać tego pod uwagę. Pytanie: czy życie ludzie można wystawiać na taką loterię?

Każde zastosowanie środka antykoncepcyjnego oznacza: "Nie, nie chcę mieć dziecka". Jak więc przyjmę dziecko, którego nie chcę? (czy na zasadzie: "no dobra, niech już będzie"?)

Strach przed możliwą ciążą musi negatywnie wpływać na komfort życia intymnego. Człowiek musi decydować: przyjemność czy odpowiedzialność.

Antykoncepcja a aborcja

Każdy doustny lub domaciczny środek antykoncepcyjny może działać jak środek wczesnoporonny. Nie można być pewnym czy działanie środka nastąpiło przed czy też po zapłodnieniu. Tak więc kobieta korzystająca z takich środków z pełną świadomością zgadza się na przeprowadzenie aborcji.

Metody tzw. 'naturalne'

- skuteczność dobrze używanych współczesnych(!) metod naturalnego planowania rodziny nie jest niższa niż środków fizyczno/chemicznych.

- metody naturalne uderzają w przemysł medyczny i farmaceutyczny (być może dlatego są tak silnie krytykowane)

- metody te nadają się tylko dla osób sobie wiernych (warunek dla wielu zbyt abstrakcyjny)

- naturalne metody współgrają z naturą, z kobietą. Nie ma innych środków antykoncepcyjnych, które mogą zapobiegać ciąży, ale również pomoc w jej zajściu, gdy para tak zdecyduje. Nie ma też innych metod, które dbają o zdrowie kobiety - w metodach naturalnych, w przeciwieństwie do innych, organizm kobiety jest w razie potrzeby regulowany, a nie podtruwany lub wprowadzany w sztuczną menopauzę.

Zobacz też

Czystość

In vitro

Aborcja

Co nastolatki powinny wiedzieć o seksie