Ateizm

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ateizm - wiara, że Bóg nie istnieje.

Słowo 'ateizm' (atheoi - bez Boga) pochodzi z greckiego tłumaczenia Biblii fragmentu:

 W owym czasie byliście poza Chrystusem, obcy względem społeczności Izraela i bez udziału w przymierzach obietnicy.
 (Kor 2:12)


Ateista to nie jest tylko osoba, która nie wierzy w Boga i obojętny jest jej Kościół (wtedy była by agnostykiem), ale mającą absolutną pewność, że Bóg nie istnieje. Ateiści są przekonani do swoich poglądów, prowadzą akcje je upowszechniające, przystępują do organizacji ateistycznych, często dobrze znają się na filozofii, w tym filozofii i historii chrześcijańskiej. Tym samym ateizm sam w sobie jest religią. Gdyby ateizm nie był religią, to by się nią nie zajmował (nie ma grup np. zrzeszających osoby nie grających na gitarze...).

Głównym zajęciem ateistów jest walka z ideałami Kościoła. Ateizm sprzyja ruchom masońskim. Zasady moralności chrześcijańskiej usiłują zastąpić humanizmem.

Buddyzm jako religia, która nie wspiera wiary w bogów również niekiedy zaliczana jest do ruchów ateistycznych (Wikipedia)


Ktoś powiedział: "Trzeba prawdziwej odwagi, żeby być ateistą". Należy się zastanowić nad tym zdaniem, ponieważ nie wiadomo co ateista ma myśleć i w jaki sposób zachować spokój w trudnych chwilach, ze szczególnym uwzględnieniem dnia swojej śmierci.

Czy ateizm to wiara?

Każda osoba ma - bardziej lub mniej ukryte - potrzeby religijne. Wszystkie ludy i plemiona w coś wierzyły, tak więc ateizm sam w sobie jest czymś nienaturalnym i wręcz nieludzkim. Odwracanie się od wiary chrześcijańskiej towarzyszy wzrost zainteresowania okultyzmem (astrologia, numerologia, new age itd.). Wiara nie znosi pustki, stąd tak duże zainteresowanie nią tych, którzy uważają się za ateistów (w przeciwieństwie do agnostyków, którzy zazwyczaj religią się nie interesują). Każdy człowiek ma społeczne potrzeby utożsamiania się z pewnym środowiskiem. Ateiści wykluczając się z Kościoła mają poczucie wyizolowania, stąd konieczność budowania szerszej grupy, a nawet jej instytucjonalizowanie, w której można by mieć poparcie. Okazuje się, że można zajmować się czymś, w co się nie wierzy. Ateiści zapominają też, że ich "filozofia" nie miałaby żadnego znaczenia, gdyby nie wierzący i tylko i wyłącznie im zawdzięczają istnienie czegoś, co nazywa się "ateizmem". Ateizm jest też wiarą w samego siebie. Im bardziej ateista się w tym zagłębia tym bardziej jest to jego "wyznanie". Ideologicznie ateiści mają te same środki i te same cele do sataniści: wiara w siebie, kierowanie się myślą przewodnią "rób co chcesz, byleby było ci dobrze..." Sama wiara w szatana nic nie przesądza, skoro sposoby działania są takie same. Dlatego ateizm można nazwać wiarą.

Zobacz też

Skąd pewność, że Jezus żył i zmartwychwstał

Linki zewnętrzne

Irracjonalizm ateistycznej antropologii