Chrystofobia

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrystofobią to irracjonalny lęk przed wszystkimi aspektami chrześcijaństwa.

Z takiej postawy części społeczeństwa chętnie korzystają politycy (z pewnymi sukcesami), głównie z Ruchu Poparcia Palikota oraz SLD. Utrzymywanie takich postaw w społeczeństwie jest dla tych ugrupowań korzystne, ponieważ każda krytyka Kościoła to realne głosy otrzymane w wyborach. Propaguje się i utrzymuje w społeczeństwie poglądy, które przybierają formę sloganów, że Kościół jest przyczyną kryzysu i wszelkiego zła.

Wykorzystywanie Chrystofobii można znaleźć pod hasłem Kto i dlaczego chce zniszczyć Kościół

Źródła samej obawy przez naukami Chrystusa są znacznie głębsze.

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Droga

Ludzie obawiają się, że Bóg wyznaczy im Drogę, która może im się nie spodobać. Każdy chce być piękny, mądry, bogaty, wpływowy i o wszystkim decydować. W człowieku budzi się Pycha. Nieszczęścia, które spadają na człowieka są przez niego nieakceptowane, powodują rozczarowanie i bunt. Człowiek powinien się starać, dążyć do rzeczy wielkich, być ambitnym, pracować dla dobra rodziny i społeczeństwa. Jeżeli jednak pojawią się problemy, z którymi nie można dać sobie radę - należy wsłuchać się w Boga. W modlitwie Pańskiej modlimy się "bądź Wola Twoja", ale łatwiej jest wypowiedzieć te słowa niż zgodnie z nimi żyć.

Prawda

Człowiek jest Bożym Stworzeniem. Jest Prawdą też to, że wszystko od Niego otrzymujemy, a wracając do Niego po skończonym życiu, wszystko Mu oddamy. Zostanie w nas jedynie to dobro lub to zło, które sobie wypracowaliśmy i na podstawie których będziemy sądzeni. Każdy chciałby być doskonały. Jeżeli wie, że nie potrafi tego osiągnąć - zamiast dopasować się do Bożych wartości - sam tworzy swój kodeks, wg którego zawsze będzie mieć rację. Zetknięcie z wartościami chrześcijańskimi (które są trwałe i niezmienne) jest bolesne, bo pokazuje, że stworzony własny kodeks nie jest zbieżny z naukami Chrystusa. W swojej dumie człowiek nie potrafi się do tego przyznać, choć może przypuszczać, że kiedyś wszystkie pozory opadną i stanie przed Bogiem w Prawdzie. Zaprzeczenie tej Prawdzie powoduje obawy. Pokora, wyznanie swojej grzeszności, zwykle w sakramencie pokuty - do tej Prawdy zbliża.

Życie

Człowiek chce ułożyć życie po swojemu. Bez Bożej Drogi i bez jego Prawd. Najwyraźniejszym tego przykładem jest aborcja i eutanazja. Należy pamiętać, że - tak jak wszystko - i życie dostaliśmy od Boga. Życiem nie jest wieczną gonitwą za ziemskimi dobrami albo stałym poszukiwaniem uciech. Chrystofobia ujawnia się, gdy dowiemy się, że powinniśmy się modlić, uczestniczyć we Mszach św., albo po prostu - żyć moralnie. Jeżeli nie robiliśmy tego do tej pory, to może ogarnąć nas bunt lub lęk, bo mamy wrażenie, że ktoś próbuje nałożyć na nas pewne ograniczenia. Zapomina się, że Chrystus oddał nam wszystko, a wszystko co my Mu oddamy tylko nas wzmocni i uszczęśliwi.


Zobacz też

Przyczyny odchodzenia od Boga

Czy chrześcijanie są prześladowani