Ciało człowieka

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osoby przeciwne Kościołowi głoszą pogląd, że dla Boga istotna jest jedynie modlitwa, pokuta i umartwianie. Ciało jest natomiast brudne, grzeszne, przyziemne i jest odwrotnością wszystkiego co Boże. W ten sposób ciało utożsamia się z czymś ludzkim, natomiast Bóg z czymś nieludzkim.

Bóg w osobie Jezusa stał się człowiekiem, przyjął ludzkie ciało. Bóg ukochał człowieka w jego ciele. Dbanie o życie i zdrowie jest jedną najwyższych powinności człowieka (dlatego Kościół tak walczy o ochronę nienarodzonych i starszych). To szatan znienawidził człowieka i jego ciało. To szatan wzywa do nienawiści, przemocy i okaleczania. Szatan osoby opętane wyniszcza psychicznie, ale również fizycznie. Samookaleczenie jest jedną z form nękań diabelskich. Wszystkie osoby atakowane przez złe duchy mówią o myślach samobójczych. Wraz ze wzrostem sekularyzacji rośnie moda na tatuaże, wszczepianie w (pod) skórę różnych 'ozdób', rozcinanie języka itp. Oznacza to, że ludziom ciało przestało wystarczać, przestano je traktować jako Boży dar. W niektórych religiach - które można uznać za demoniczne - okaleczanie jest czynnością rytualną. Bożki, którym oddaje się cześć, często obrazowane są jako potwory budzące grozę. Być może stąd pochodzi kult brzydoty i strachu. Dzieci bawią się zabawkami, które mają przerażać i "powinny" być brzydkie.

Promowanie przez Kościół czystości życia seksualnego, wierności małżeńskiej nie jest próbą zniewolenia, ale dbaniem o szacunek dla ludzkiego ciała, a przez to dla całego siebie. Szacunek dla świątyni, w której mieszka Bóg. Nic, co ma dla człowieka wartość, nie może być rozdawane dla zachcianki. Tak cenny dar (który dostaliśmy i który możemy przekazać dalej) przeznacza się tylko dla kogoś najważniejszego na świecie. Może nim być żona lub mąż lub Chrystus, gdy wybierze się drogę celibatu.


Fragmentem biblijny świadczący o wartości ludzkiego ciała:

Pokarm dla żołądka, a żołądek dla pokarmu. Bóg zaś unicestwi jedno i drugie. Ale ciało nie jest dla rozpusty, lecz dla Pana, a Pan dla ciała. Bóg zaś i Pana wskrzesił i nas również swą mocą wskrzesi z martwych. Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa? Czyż wziąwszy członki Chrystusa będę je czynił członkami nierządnicy? Przenigdy! Albo czyż nie wiecie, że ten, kto łączy się z nierządnicą, stanowi z nią jedno ciało? Będą bowiem - jak jest powiedziane - dwoje jednym ciałem.Ten zaś, kto się łączy z Panem, jest z Nim jednym duchem. Strzeżcie się rozpusty; wszelki grzech popełniony przez człowieka jest na zewnątrz ciała; kto zaś grzeszy rozpustą, przeciwko własnemu ciału grzeszy. Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za /wielką/ bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele! [1 Kor 6, 13]

Zobacz też

Czystość

Antykoncepcja