Czystość

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezygnacja z czystości jest wynikiem tego, że człowiek chce mieć wszystko i najlepiej od razu.

Parom żyjącym ze sobą przed ślubem układa się niejednokrotnie tylko i wyłącznie dlatego, że z sobą współżyją. Seks może być jedynym punktem wspólnym. Skutkiem może być udawana szczerość. Mężczyzna może być miły dla kobiety tylko z powodu perspektywy nocy. Kobieta może w ten sposób wymuszać na mężczyźnie różne działania. To tak jak dziecko: będzie grzeczne, niekoniecznie zgodnie ze swoim przekonaniem, jeżeli będzie miało obiecane prezent.

Miłość bez obaw i ryzyka - możliwa jest wyłącznie w małżeństwie (chociażby dlatego, że nie ma 100% skutecznych środków antykoncepcyjnych). Dlatego też tylko w małżeństwie może być prawdziwa.

Życie bez ślubu, m.in:

- pozbawia tajemniczości

- wyklucza możliwość poznania się, bez patrzenia przez pryzmat seksualności

- oznacza problem z odróżnieniem pożądania od miłości

- oznacza rezygnację z jubileuszy


Możliwe skutki seksu przedmałżeńskiego:

- po ślubie nie trzeba się już starać, zabiegać, bo 'seks się należy'.

- gdy apetyt na seks minie lub w okresach gdy nie można go uprawiać - nic już pary nie łączy.


Ze ślubem czy bez

Słowa przysięgi budują. Przysięga się, że będzie się z drugą osobą mimo niepowodzeń życiowych, choroby oraz nawet mimo swoich uczyć (przelotne zakochania w innej osobie). "Prywatne" zaślubiny, poza ramami kościoła oznaczają raczej obietnicę bycia razem dopóki 'będzie fajnie, dopóki będziemy szczęśliwi i dopóki się mi nie znudzisz'. Jeżeli osoba biorąca ślub kościelny jest świadoma, rozumna i nie bierze ślubu lekkomyślnie, a słowa przysięgi wypowie z przekonaniem - najprawdopodobniej zostanie swoim ślubom wierny.

Kupowanie kota w worku

To, że trzeba "wypróbować" jego lub jej możliwości przed ślubem w 'tej' materii to próba wytłumaczenia się z pobawienia się seksem:

- czy to, że się kogoś kocha jest mniej istotne od 'wyszkolenia'?

- czy to, że ktoś jest wg Ciebie ideałem w łóżku czy nie zastanawia Cię to jak, z kim i ile razy do tych zdolności dochodził? Jak fakt, że skoro nie był/była wierna do tej pory odbije się na wierności do Ciebie?


Zobacz też

Wspólne mieszkanie kobiety i mężczyzny

Monogamia

Antykoncepcja

Aborcja

Co nastolatki powinny wiedzieć o seksie

Linki zewnętrzne

Adonai - zalety zachowania czystości przedmałżeńskiej