Dewocjonalia a amulety

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaka jest różnica między dewocjonaliami, a amuletami (talizmanami)? Jak nie pomylić tych dwóch pojęć?

Amulety nosi się ze strachu, natomiast dewocjonalia nosi się z miłości.


Jak podchodzić do dewocjonaliów, żeby nie stały się 'wisiorkiem'? Osoba nosząca powinna utożsamiać się z treścią np medalika i o nich pamiętać w codziennym życiu. Jeżeli bliska jest osoba Matki Boskiej, to chce się mieć coś, co zawsze o niej będzie przypinało. Dla tych samych powodów, czyli z miłości, nosi się ze sobą zdjęcia najbliższych osób.

Osoby wierzące 'na swój sposób' mogą używać dewocjonalia jak amulety ("będę nosi medalik nieustającej pomocy, żeby nic mi się nie stało"), a niekiedy łącząc dewocjonalia z przesądami ("podarowanie krzyża przynosi pecha", "wieszanie krzyża nad drzwiami - przynosi pecha").

Noszenie przy sobie lub wieszanie na ścianie przedmiotów 'na szczęście' to przesąd. Jest też bałwochwalstwem, szczególnie gdy są to elementy wykorzystywane przez różne religie, np posążki Buddy, skarabeusze, piramidki, smoki, małpki z zakrytymi oczami, uszami i ustami itp. Korzystanie z takich przedmiotów, to wyraz bliskości z takimi czy innymi bóstwami, a to już jawne odejście od Chrystusa.

Noszenie krzyżyka tylko dlatego, żeby 'nic złego się nie przytrafiło' też jest przesądem, bo Jezus, nasz Bóg, zostaje zredukowany do roli amuletu.

Dlaczego chrześcijanin nie powinien używać talizmanów: ponieważ jest to przekroczenie pierwszego przykazania: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną." Amulety dla chrześcijan powinny być jak złote cielce, które stworzyli Żydzi po wyjściu z Egiptu. Nie można też być jednocześnie chrześcijaninem i być przesądny w myśl "Nie można dwóm panom służyć" (lub powiedzenia "Bogu świeczkę, a diabłu ogarek").

Niektórzy twierdzą, że noszą jakąś ozdobę tylko dlatego, że się im podoba. Nie jest to prawdą, bo dlaczego, wśród tysięcy różnych wzorów, wybrali właśnie np pierścień atlantów? Ludzie są przesądni, jednak wstydzą się do tego przyznawać.


Dewocjonalia, przedmioty poświęcane: obrazki o tematyce religijnej, krzyżyki, medaliki o tematyce kościelnej, szkaplerze, woda święcona/egzorcyzmowana, oleje święcony/egzorcyzmowany, sól egzorcyzmowana itp.

Amulety, talizmany: pentagramy, słoniki na szczęście, skarabeusze, pierścienie atlantów, kamienie szlachetne (i inne 'ozdoby') noszone na szczęście, wstążeczki przywiązywane do wózków dziecięcych, końskie podkowy, czerwone nitki noszone na nadgarstkach itp.

Amulety mogą mieć moc, ale jest to moc uzależniająca - osoba je nosząca wierzy w nie bardziej niż we własne siły, a nade wszystko w Bożą Opatrzność.


Magia a modlitwa

Między amuletami a dewocjonaliami jest taka zależność jak między magią a modlitwą. Tak, jak te same przedmioty można traktować jak elementy magiczne lub zbliżające nas do Boga, tak samo można traktować modlitwy. Magia ma charakter życzeniowy, a religia jest prośbą. Jeżeli żywi się pewność, że wyklepanie iluś tam modlitw w odpowiedniej kolejności da pewien efekt, który sobie życzymy - jest to magią. Jeżeli natomiast modlitwy te ofiarujemy Bogu i mówimy "gorąco Cię prosimy, ale jeżeli Twoja wola jest inna, to daj nam ją rozpoznać i się z nią zgodzić" to jest to wyraz wiary, na której powinna zbudowana być każda modlitwa. Wierzymy, że dostaniemy od Boga to, co dla nas jest najistotniejsze.

Może się tak zdarzyć, że w skutek modlitwy umacnia się nasza wiara. Wstępny cel modlitwy, choć ważny, staje się drugorzędny, ponieważ zbliżamy się do Boga i potrafimy zgadzać się z tym, co nam zaplanował. Tak więc amulety i magia są synonimem władzy, panowania nad czymś, sprawowaniem kontroli. Natomiast dewocjonalia i modlitwa - wyrazem pokory, zgodą i otwarciem się na Boga.

Magia zawsze przynosi klęskę - bo prędzej czy później traci się nad nią kontrolę, a wszelkie amulety dają przeciwne skutki.

Modlitwa zawsze przynosi zwycięstwo - bo stajemy w niej w Jezusie Chrystusie, łącząc się z Jego wolą, z Tym, który jest Panem i Zbawcą. Z tym, który zwyciężył śmierć i szatana. Który kocha i zawsze jest wierny. Nie ma większej siły i miłości.


Zobacz też

Mandale

Dlaczego nie można nosić niektórych wisiorków