Eugenika i genetyka

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugenika (eugenes) = dobrze urodzony. Pojęcie wprowadzona przez sir Francisa Galtona (kuzyna Darwina) w 1883r.

Aktualnie w skład eugeniki wchodzą poradnictwo genetyczne i świadome rodzicielstwo. (Za Wikipedią)

Eugenika polega selekcjonowaniu ludzi i eliminacji ze społeczeństwa osoby, rasy nieprzydatne, podludzi. W 1903r. Charles Davenport wskazywał, że należy eliminować osoby nieprzystające ('zdefektowana, zdegenerowana protoplazma'). Harry Laughlin wprowadził pojęcie pół lub ćwierć Żyda.

Za cel stawiała sobie hodowanie ludzi idealnych, przydatnych dla społeczeństwa. Eugenika używała pojęcia "hodowli człowieka".

Stowarzyszenie Hodowli Amerykańskich w raporcie eugenicznym proponuje, aby w celu odcięcia 'zdefektowanego materiału dziedzicznego populacji ludzkiej (przestępczości, głuchoty, ślepoty, epilepsji itd)' rozważyć wprowadzenie następujących metod: segregacja (obozy koncentracyjne), sterylizacja, ograniczenie prawa do małżeństwa, eutanazja.

1908r w Ohio zgłoszono projekt wprowadzenia publicznych komór gazowych i śmiertelnych zastrzyków. Projekt upadł, ale udało się wprowadzić przymusową sterylizację chirurgiczną.

Dr William Robinson w 1918r ("Eugenika, małżeństwo i kontrola urodzeń") pisał o dzieciach osób niepełnosprawnych: 'Najlepiej by było te dzieci uśpić chloroformem albo podać dawkę cyjanku potasu.'

Oliwier Wendell Holmes (sędzia sądu najwyższego Stanów Zjednoczonych) w połowie lat XX orzekł, że osoby, które od kilku pokoleń są - jak zostało określone - "debilami" należy sterylizować. Ok 65 tyś osób (w 25 stanach) zostało wysterylizowanych ponieważ byli biedni, ciemnoskórzy, byli Żydami lub mieli rude włosy. Sterylizowano też Indian (brak danych o liczbie zabiegów). Osoby sterylizowano często było wprowadzane w błąd co do faktycznych skutków zabiegu.

Badania eugeniczne wspomagały m.in: instytut Carnegie, fundacja Rockefellera, koleje Harrimana.

Na jednej z konferencji zaproponowano aby eliminować wszystkich, którzy noszą okulary. Alexander Graham Bell (twórca telefonu) natomiast chciał pozbyć się wszystkich niesłyszących.

Margaret Higgins Sanger (amerykańska feministka, aktywistka na rzecz planowania rodziny i eugeniki, założycielka Amerykańskiej Liga Kontroli Urodzin, socjalistka, inspiratorka powstania pigułki antykoncepcyjnej) chciała, aby 2/3 ludzi ("ludzkie chwasty") zniknęła. Więcej o tej ciekawej postaci: Margaret Higgins Sanger

Jej współpracownik Medison Grant który pisał o 'sentymentalnej wierze w świętość życia stoją na przeszkodzie w eliminacji niepełnosprawnych dzieci'. Adolf Hitler napisał do niego: "Jest pan moim bohaterem, a pańska książka moją biblią". Pod wpływem jego książek, które czytał Adolf Hitler w więzieniu zainteresował się eugeniką.

Hitler twierdził: Narodowy socjalizm to biologia w działaniu.

Niemieccy naukowcy szkolili się od amerykańskich eugeników, a w późniejszym okresie (lata XXX) wymieniali się z nimi doświadczeniami.


Eugenika promowała aborcję. Działo się to wbrew opinii ruchu feministycznego, który traktował aborcję jako przemoc przeciwko kobiecie, jako presję którą na kobiety wywierają mężczyźni.

Aborcję do prawa państwowego pierwszy wprowadził w 1920r. Lenin. Drugim był Hitler - w 1933r wprowadził aborcję eugeniczną czyli możliwość zabijanie dzieci, które mogą mieć defekty (aktualnie obowiązujące w prawodawstwie wielu krajów).

W Niemczech hitlerowskich tworzono filmy pokazujące ludzi niepełnosprawnych w sposób mający przekonać naród, że należy takie osoby eliminować.

W Polsce przedwojennej eugenikę promują czasopisma "Higiena Psychiczna" oraz "Zagadnienia Rasy". Poglądom żeby można zabijać dzieci już po urodzeniu sprzyjał Tadeusz Boy Żeleński.

Eugenika (w formie sterylizacji) stała się częścią prawa w krajach ewangelickich, natomiast katolickich - nie. Kraje pół katolickie (Kanada, Szwajcaria) przyjęły to prawo częściowo, tylko na obszarach ewangelickich. Maria Karpińska - publicystka katolicka - oceniała, że eugenika w radykalnej formie musi się zakończyć masowym mordem.

Wcielając idee eugeniki podczas napaści na Polskę Niemcy zabijali wszystkich w zakładach psychiatrycznych (łącznie z personelem medycznym). Dalszym krokiem było wprowadzenie obozów koncentracyjnych i komór gazowych.

Otmar Freiherr von Verschuer rozpoczął badania nad bliźniętami, jako sposobu na szybszy rozwój rasy panów. Jego asystentem był Josef Mengele, który torturując bliźniaków przesyłał swojemu szefowi próbki krwi. Badania te finansowane były przez fundację Rockefellera. Eksperymenty to miały konkretne cele eugeniczne.

Na wskutek skali okrucieństw jakich dopuszczali się niemieccy naukowcy pojęcie 'eugenika' w celach marketingowych zamieniono słowem 'genetyka', jednak eksperymenty były przeprowadzane przez tych samych naukowców w tych samych laboratoriach. 'Higiena ras' została określona 'kontrolą urodzin'. Nie było możliwe już bezkarne zabijanie ludzi, jednak selekcję ludzi (z upośledzeniami) w swobodny sposób można przeprowadzać jeszcze przed ich narodzinami.

W Holandii można dokonywać tzw 'aborcji pourodzeniowej', tzn zabija się dziecko, po jego urodzeniu w momencie, gdy okazuje się, że 'coś nam w nim nie pasuje', Peter Singer natomiast twierdzi, że dziecko powinno móc się zabijać do momentu, aż zacznie się ono rozpoznawać w lustrze, ponieważ wtedy - prawdopodobnie - nabiera świadomości.


Popularną procedurą realizującą procesy eugeniczne jest zapłodnienie in vitro. Selekcję rozpoczyna się na etapie wyboru plemnika, który ma największą szansę przeżycia. Na dalszym etapie selekcjonowane są już zarodki. Marian Szanatowicz - pionier in vitro w Polsce przyznaje: "Jeżeli stwierdza się, że zarodki są obciążone defektami genetycznymi nie powinny być one przenoszone do macicy." Powstawanie człowieka ma dla pana Szanatowicza głównie wartość naukową: "Kiedy jest człowiek?... Tego typu pytania to proszę zadawać filozofom. Ja nie wiem. Medycyna nie powinna się tym w ogóle zajmować."

W Polsce nie ma żadnych regulacji dotyczących czasu utrzymywania zamrożonych zarodków. W Wielkiej Brytanii takie zarodki zabijane są po pięciu latach. W USA w lodówkach jest 500 tyś zarodków.

Psychologia nastawia człowieka tak, że 'postęp' jest zawsze pozytywny. In vitro również jest postrzegane jako służenie ludzkości, jako ostateczna szansa na posiadanie dziecka.

W imię tego samego postępu i tą samą techniką tworzy się krzyżówki ludzko zwierzęce: ludzkie geny wszczepione w embrion królika (Chiny 2003), krowy (Anglia 2006) [1]

Zobacz też

Aborcja

In vitro

Linki zewnętrzne

Eugenika - w imię postępu - film na bazie którego powstał ten temat.

Dziecięcy smak w puszce - o wykorzystywaniu organów dzieci nienarodzonych w kosmetykach i produktach Pepsi.