Facebook i inne - zagrożenia

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portale typu Facebook są ciekawym przykładem marketingowego sukcesu. Jednak jakie zagrożenia mogą z nimi iść, również patrząc od strony moralnej?

Zakłamanie

Osoby prezentujący się na takich portalach najczęściej oszukują chcąc zaprezentować się w jak najlepszy sposób. Sposób zaprezentowania się jest ważniejszy od samej osoby. Może ostatecznie dojść do zakłamania samego siebie, gdzie sumienie zostaje zastąpione pozytywnymi komentarzami. Pycha.

Seksizm

Nierzadko pojawiają się profile, których właściciele chcą się dowartościować przez szczególny nacisk na swoje ciało, jakby miało ono najwyższą wartość.

Strata czasu

Marnowanie czasu, który można by przeznaczyć na pożyteczne sprawy. Realną pomoc realnym osobą.

Hałas

Portale takie dostarczają tysięcy informacji, których w ogóle nie potrzebujemy. Często plotek, niekiedy oszczerstw. Nie pozostawiają czasu na odpoczynek, pobycie z najbliższymi, na modlitwę.

Marginalizacja prywatności

Afiszując się przed światem często dochodzi o odarcia z prywatności, a więc i zmniejszenia rangi rodziny. Oczywiście realnym zagrożeniem są przestępcy wykorzystujący podawane przez nas informacje (informacja o miejscu zamieszkania, posiadanych dobrach, czas i miejsca pobytu).

Oglądanie się na innych

Wyidealizowane postacie mogą sprawiać wrażenie kogoś dużo lepszego niż są i dużo lepszych niż my sami. Może to wpływać na utratę poczucia własnej wartości.