Feminizm

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Feminizm - słowo pochodzi od łacińskiego 'femina' - kobieta.

Idee feministyczne sięgają XVII-XVIII w., natomiast sama nazwa powstała w XIX wieku. Jego celem było udzielenie praw wyborczych kobietom oraz wprowadzenie prawa rodzinnego. Prawa te w poszczególnych krajach były kolejno wprowadzane. Sytuacja była zbliżona do obecnej sytuacji kobiet w państwach arabskich.

Ruch feministyczny nie jest jednolity. Obecnie za feministyczne uważa się grupy najbardziej radykalne. Z uwagi na to, że cele feministek zostały już dawno osiągnięte, to ruch ten ustanawia sobie nowe cele, które wychodzą daleko poza ochronę praw kobiet.

Ruch feministyczny od samego początku identyfikowany jest z ruchami socjalistycznymi. Ucisk klasowy szedł w parze z uciskiem płci. Główną pracą feminizmu marksistowskiego jest "Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa" autorstwa Fryderyka Engelsa (współpracownik Karola Marksa), w której to przeciwstawia się prywatnej własności i zinstytucjonalizowanej rodzinie.


Aborcja

Ruch feministyczny odrzucał aborcję, ponieważ traktował ją jako przemoc skierowaną przeciwko kobiecie. Współczesne feministki zrezygnowały z tej formy szacunku do kobiety i jej ciała (Można przypuszczać, że ze względów finansowych - ochrona życia dzieci nie jest tak dochodowa jak ich zabijanie).

Feministki a rodzina

Przykłady niektórych feministek pokazują, że taki, a nie inny sposób patrzenia na świat pochodzi ze zranień psychicznych w życiu rodzinnym (np opuszczeniem rodzin przez ojców). Uważają, że poczucie skrzywdzenia, które je spotkało jest powszechne dla wszystkich kobiet. Nie potrafią i nie chcą zrozumieć, że rodzina jest miejscem, która może i powinna dawać bezpieczeństwo i spokój. Uważają, że praca, poświęcenie dla rodziny, wychowania dzieci w duchu miłości jest dla kobiety upokorzeniem. Feminizm jest więc przykładem tworzenia ideologii do określonej sytuacji.

Sympatie

Ruch feministyczny - wnioskując nie tylko z jego historii, ale także z organizowanych manifestacji - solidaryzuje się z ruchami lewicowymi (udział w ich akcja działaczy wywodzących się z PZPR-u). Pokrywa się to z ideami ruchów rewolucyjnych głoszących wolność, zniesienie wszelkich barier (w tym granic) odrzucając jednocześnie Boga i tradycje. Feministki przeniosły ideę tą na zniesienie barier między kobietami i mężczyznami. Jednak tak jak nie powiodło się wprowadzenie komunizmu i zniesienia klas społecznych, tak nie ma możliwości stworzenia mężczyzny z kobiety ani kobiety z mężczyzny.

Feministki solidaryzują się z ruchami gejowsko-lesbijskimi i antyklerykalnymi, naturalnymi sprzymierzeńcami przeciwko naukom Chrystusa, Kościołowi i jego wartościom.

Finanse

Działania feministek są zbieżne z interesami koncernów farmaceutycznych i klinik aborcyjnych. Działalność feministek uaktywniła się po dostaniu się do Sejmu pani Wandy Nowickiej, powiązanej z ww koncernami [1]. Wydaje się, że bazując na odświeżonych poglądach, wykorzystując wiele nieświadomych kobiet - którym wmawia się walkę o ich interesy - pracuje się nad dostępem do władzy i pieniędzy.

Wartości ważne dla feministek

Ruch feministyczny z gruntu rzeczy jest anty-Boży i anty-rodzinny. Brakuje więc temu ruchowi podstawowego oparcia moralnego. Człowiek z natury ma potrzebę utożsamiania się z jakąś grupą społeczną. Feministki znalazły te oparcie w sobie nawzajem, tak więc powstał ruch kobiet, które łączy poczucie odrzucenia i krzywdy.

Feministki i Polska

Udział ruchów feministycznych i gejowskich w protestach przeciwko manifestacji z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada może sugerować, że feministki odcinają się również od wartości patriotycznych.

Cele

Wnioski, które można wysunąć po wypowiedział i postawach niektórych feministek:

  • macierzyństwo jest narzędziem ucisku kobiet
  • bycie matkami jest zniewoleniem kobiet
  • narzędziami do wyzwolenia kobiet są te, które zwolnią je z opieki na dzieckiem, np żłobki
  • podstawowym antagonizm na ziemi jest ten miedzy kobietą a mężczyzną
  • feministki chcą żeby dzieci żyły bez rodziny
  • konieczność życia w związkach heteroseksualnych jest zniewoleniem kobiet

Linki zewnętrzne

Feminizm jako neuroza na przykładzie p. Szczuki i p. Środyv

Atak feministek na katedrę w Argentynie