Hostia bezglutenowa - czy jest uzasadniona

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aktualne przepisy

Obecnie wyznacznikiem przepisów dotyczących "komunii bezglutenowej" jest "Nota w sprawie udzielania Komunii św. chorym na celiakię". [1] z 2009r.

Mowa w niej o hostii niskoglutenowej. Hostii bezglutenowych nie można wyprodukować, ponieważ nie spełnia to przepisów dotyczących wytwarzania opłatków.

 Warunki ważności materii:
 1) specjalne hostie "quibus glutinum ablatum est" są materią nieważną (tzn "cechujący się tym, że klej (gluten) jest usuwany)
 2) są natomiast materią ważną, jeśli jest w nich obecna ilość glutenu wystarczająca do otrzymania wypieku chleba,
    nie zostały dodane materie obce, a postępowanie zastosowane do ich otrzymania w żadnym wypadku nie zmienia istoty chleba.

Tak więc nie mogą być w przeistoczeniu wykorzystywane opłatki bezglutenowe.


Ile glutenu zawiera "bezglutenowa" hostia?

Standardowy opłatek waży 0,5g i zawiera 25 mg glutenu. Opłatek niskoglutenowy zawiera 11 mg glutenu. Tak więc jedna standardowa hostia zawiera ok. tyle, co dwie 'bezglutenowe' (jak ją się zwykle nazywa)


Wpływ glutenowego opłatka na chorych z celiakią

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej [2] na pytanie "jaka dobowa ilość glutenu jest dopuszczalna do spożycia?" odpowiada, że "Niestety odpowiedź wciąż nie jest do końca ustalona." Podana jest jednak norma: 200 mg glutenu na 1 kg produktu (bezglutenowego), choć autorzy zaznaczają, że wartości te powinny być niższe, aby dzienne spożycie nie przekroczyło 50 mg glutenu dziennie.

Uznając (na podstawie ww stowarzyszenia), że 50 mg jest wielkością graniczną, to opłatek standardowy stanowi 50% dopuszczalnej dawki glutenu na dobę, natomiast niskoglutenowy 22% dopuszczalnej dawki dobowej. Biorąc pod uwagę, że Komunię św. przyjmuje się raz w tygodniu, to przy opłatku glutenowym zawierać będzie on 7,1% maksymalnej wartości przyjmowanego glutenu, natomiast 'bezglutenowy' będzie zawierał 3,1% takiej dawki.

W przypadku konsultacji lekarskich powinno się informować lekarzy o tych danych, ponieważ mogą oni sądzić, że są opłatki bez glutenu. Bez wiedzy o faktycznej ilości glutenu każdy lekarz powie, że jeżeli jest możliwość skorzystania opłatków bezglutenowych, to powinno się z takiej alternatywy skorzystać.

Osoby chore (lub ich rodzice) na celiakię nie powinny automatycznie, bez zapoznania się z danymi i bez konsultacji lekarskich, decydować się na poszukiwanie opłatków niskoglutenowych.

Istnieje pewna tendencja, to unikania glutenu przez osoby, które na celiakię nie chorują. Badania wskazują, że dieta bezglutenowa nie jest takim osobom potrzebna [3].

Niemożność przyjmowania Jezusa w opłatku

"Eucharisticum Mysterium" z 1967 r. "O kulcie tajemnicy eucharystycznej" bierze pod uwagę niemożność przyjmowania Komunii św. pod postacią Chleba: "w razie konieczności i wedle uznania biskupa wolno udzielać Komunii św. tylko pod postacią wina tym, co nie mogą jej przyjąć pod postacią chleba." Tak więc osoby, które nie mogą przyjmować hostii mogą przyjmować Chrystusa w postaci Wina.

Wiara

Każdy katolik powinien wierzyć w słowa Jezusa:

 «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę».
 Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: 
 «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę».
 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.

Czy lęk o własne zdrowie nie przysłania wiary w Słowa Biblii czyli też zawierzenia Jezusowi?

Czy celem obniżenia o połowę wartości przyjmowanego glutenu warto starać się o konsekrowanie właśnie hostii niskoglutenowych? W przypadkach naprawdę poważnych stanów chorobowych można prosić o Komunię św. w formie Krwi Chrystusa.

Czy dziecko przyjmujące Pierwszą Komunię św. nie będzie bardziej zaabsorbowane staraniami, aby opłatek był "bezglutenowy" (i obawą o swoje zdrowie) niż tym, że po raz pierwszy przyjmie Jezusa do swojego serca?

Jezus w każdej cząstce Najświętszego Sakramentu

Chrystus znajduje się tak w całej Hostii, jak i w każdej jej cząstce. Połowa hostii tradycyjnej zawiera tyle glutenu co hostia o obniżonej ilości glutenu. Można przyjmować jeszcze mniejsze cząstki opłatki i nie będzie to oznaczać wcale, że przyjęliśmy trochę 'mniej' Chrystusa... Oczywiście trzeba kapłan wcześniej uprzedzić. Jest to jednak dużo bardziej naturalne niż podrzucanie przed Mszą św. własnych opłatków. Kapłan oprócz skupienia nad ofiarą Jezusa musi kombinować jak zrobić, aby nie pomylić komunikantów, a uczestniczący podczas Mszy św. martwi się czy pod koniec Mszy św. dostanie 'jego' Hostię. Podział Hostii na mniejsze kawałki nie jest niczym niezwykłym i często stosowanym, gdy kapłan widzi, że osób chętnych przystąpić do Komunii św. jest więcej niż przewidział.

Statystyki

Prawdopodobnie nie ma statystyk mówiących ilu chorych na celiakię przyjmuje Pana Jezusa pod standardowym opłatkiem i czy ktoś z tego powodu się rozchorował.

Spotkać się można z opiniami odmiennymi:

Jorgen:

"Mojej Góralce (żonie) nie wolno dotknąć glutenu, jednak przystępuje do stołu Pańskiego z ufnością dziecka. I nie prosi o opłatek bezglutenowy. Tę ufność i wiarę dziecka (jak się wydaje) i ja posiadam, widząc (bardzo często), że Najświętszy Sakrament z glutenem jej nie szkodzi. I być może, wbrew rozumowi, dziwić się nie przestanę, co do (specjalnych) opłatków bez glutenu." [4]Tagi do artykułu: Uregulowania dotyczące Komunii św. niskoglutenowej. Gdzie można przyjąć Komunię św. bezglutenową. Zdrowie. Komunia św. niskoglutenowa. Gdzie kupić opłatek bezglutenowy. Badania. Ile kosztuje opłatek bezglutenowy. Hostia bez glutenu.