Konkubinat

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konkubinat to relacja dwóch osób (konkubent, konkubina), które żyją z sobą w sposób, jakby byli małżeństwem. Dla osób postronnych konkubinat nie różni się niczym od małżeństwa. Konkubinat jest udawanym małżeństwem.

Konkubinat może wiązać się z pewnym brakiem dojrzałości, w której to osoby chciały by funkcjonować jak odpowiedzialne osoby dorosłe, jednak nie są w stanie podjąć poważnej decyzji o zawarcie małżeństwa. Trudno jest zrezygnować z emocji związanych z młodzieńczym umawianiem się na randki i zabawą na rzecz wzięcia odpowiedzialności, która jest (powinna być) cechą osoby dorosłej. Same osoby żyjące w konkubinacie zazwyczaj nie są dumne z takiego stanu, a przejawia się to chociażby w słownictwie: wolą mówić "mój chłopak/dziewczyna/partner/partnerka" lub też "narzeczony/narzeczona" mimo tego, że niekiedy ślubu nie biorą pod uwagę.

Co poprzez fakt konkubinatu przekazuje się 'drugiej połowie'

  • "Nie wiem, nie jestem pewny, czy Cię kocham, nie ufam swoim uczuciom"
  • "Nie wiem, czy chcę z Tobą być"
  • "Nie ufam Ci, nie wiem co zrobisz"
  • "Nie wiem czy będę dla Ciebie umiał coś poświecić. Nie wiem czy moja miłość nie będzie mniejsza niż moje dbanie o samego siebie"
  • "Nie jesteś dla mnie ważniejsza/ważniejszy niż wcześniejsze moje znajomości"
  • "Muszę sprawdzić czy nadajesz się na to, żeby warto było z tobą być"
  • "Miej się na baczności, bo w każdej chwili mogę zniknąć"
  • "Traktuję Cię poważnie, choć niezupełnie"


Skutki życia w konkubinacie

Życie w konkubinacie jest jednoznaczne z życiem w niepewności. Druga strona w każdej chwili może się obrazić, zabrać "z piaskownicy swoje zabawki" i sobie pójść. Konkubinat nie pozwala na naturalność i swobodę, ponieważ w poszczególnych działaniach (lub brakiem działania) należy uważać na zdanie tej drugiej osoby. Również w małżeństwie należy mieć na uwagę osobę, jednak małżonkowie mają (lub powinni mieć) na uwadze, czy drugiej osobie nie zrobi się przykrości. Natomiast w konkubinacie troska skupia się nie tyle na odczuciach drugiej osoby, co na obawach o siebie, że zostanie się samym.

Dlatego też konkubinat jest związkiem nastawionym na samego siebie.

Efektem życia w konkubinacie jest izolacja się od Boga i odrzucenie Jego błogosławieństwa, które jest udzielane w Sakramencie Małżeństwa. Życie w konkubinacie jest życiem w grzechu, dlatego też osoby decydujące się na taką drogę muszą zrezygnować z łaski Komunii Świętej, a tym samym z największego źródła Miłości, którą można by dzielić się z wybrankiem lub wybranką.


Konkubinat a Biblia

 (1 Kor 6,9) Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! 
 Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą.
 (Heb 13,4) We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane, gdyż rozpustników i cudzołożników osądzi Bóg.

Zobacz też

Co nastolatki powinny wiedzieć o seksie

Przepis na szczęśliwe małżeństwo