Kto kształtuje światopogląd Polaków

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antyklerykałowie głoszą, że Kościół ma wpływ na wszelką działalność społeczną, polityczną i gospodarczą w Polsce i kształtują światopogląd Polaków.

Niestety Polacy w imię wolności poddają się i ich pogląd jest formowany zaledwie przez kilka, mocno powiązanych ze sobą firm do których należy cały rynek medialny. Z drugiej strony programy informacyjne promują programy rozrywkowe swojej stacji telewizyjnej, a także nagłaśniają jako skandaliczne wypowiedzi polityków o rzeczach oczywistych (np o agenturalnej przeszłości Ageli Merkel pisze się w prasie niemieckiej od lat, ale mówienie o tym w Polsce jest 'niedopuszczalne').

Wielu polityków (a także niektórzy biskupi) stawiają sobie za cel likwidacji Telewizji Trwam, która choć nie jest politycznie bezstronna (jak każda stacja), to podaje informacje, które nie pojawiają się w innych mediach (poza zagranicznymi stronami internetowymi). Przykłady: informacje o lawinowo zwiększającym się zadłużeniu Polski, o protestach na świecie przeciwko systemom bankowym i rządom państw Zachodu (np w październiku 2011), stopniowej utracie suwerenności Polski na rzecz UE, o negatywnych skutkach decyzji gospodarczych, o oddawaniu dostępu do źródeł gazu łubkowego Rosjanom itp.

Warunek rzetelnej informacji

Osoba chcąca być świadoma rzeczywistości w której funkcjonuje powinna czerpać informacje z różnych źródeł i na tej podstawie wysuwać wnioski. Warunkiem jest to, że te 'różne źródła' powinny być od siebie niezależne. Awersję do niektórych mediów przypisuje się awersją do konkretnych osób i informacjami, że 'gdzieś coś słyszałem'. Nie można uważać, że mamy obiektywne poglądy, gdy czytamy tylko jedną gazetę (lub kilka należące do tego samego właściciela).

Czołowi polscy dziennikarze

Media nazywane są czwartą władzą. Jednak media są takie, jak dziennikarze, które je tworzą. Z kolei właściciele zatrudniają takich dziennikarzy, z którymi światopoglądowo się zgadzają. Kim są, skąd pochodzą, jaką moralność mają osoby, które kształtują nasz światopogląd? Szerokie znajomości pozwalają robić olbrzymie kariery, które niekiedy łączą się z otrzymywaniem wysokich nagród od organizacji zaprzyjaźnionych, a nawet najwyższych odznaczeń Rzeczpospolitej Polskiej. Kilka przykładów:

 • Piotr Kraśko - rozwód i druga żona; pochodzi z rodziny działacza komunistycznego Wincenta Kraśki Wikipedia. Syn ministra ds. wyznań za czasów PRL. Związany z TVP
 • Monika Olejnik - rozwódka. Córka pułkownika UB. Debiut Programie III Polskiego Radia w stanie wojennym. Znana jako 'Stokrotka'. Związana m.in. z TVN, TVP1, Gazetą Wyborczą. T.Zakrzewski pisze:"Monikę Olejnik wciśnięto do radia w pierwszym okresie stanu wojennego na polecenie komisarza wojskowego. Za tą decyzją stał jej ojciec, pułkownik, szef ważnej jednostki MSW". Obsługiwała konferencje prasowe Urbana. W 2012 stanęła w obronie dyskredytujących kapłanów, okultystycznych postaw ks. Bonieckiego.
 • Tomasz Lis - rozwód z Kingą Rusin, z którą ma dwoje dzieci. Ślub z Hanną Smoktunowicz. Związany z TVP, TVN, Polsatem i Wprost. Redaktor naczelny Newsweek Polska. Syn wysokiego oficera Ludowego Wojska Polskiego
 • Monika Richardson - dwa śluby, dwa rozwody (dwoje dzieci z drugiego małżeństwa), aktualnie (2012) w konkubinacie ze Zbigniewem Zamachowskim, związana z TVP2 i TTV. Spokrewniona z rodziną Kraśko.
 • Kuba Wojewódzki - związany z TVP, TVN i Polsat; poparł Ruch Poparcia Palikota. Syn PRL-owskiego prokuratora funkcjonariusza SB
 • Maciej Orłoś - dwukrotny rozwodnik (dwoje dzieci z drugiego małżeństwa, dwoje z trzeciego) [1]
 • Kinga Rusin - rozwód z Tomaszem Lisem. Mają dwoje dzieci. Obecnie w konkubinacie. Związki z TVP i TVN
 • Bartosz Węglarczyk - praca m.in. dla Gazety Wyborczej, TVP, TVN, Polsat. Dwukrotny rozwodnik [2] Romans z Magdaleną Ogórek. Wnuk działacza stalinowskiego.
 • Hanna Smoktunowicz Lis (z domu Kedaj) - dwa rozwody. związana z TVP oraz Polsatem. Z konkubinatu ma 2 dzieci, ale ten związek też się rozpadł. Córka Waldemara Kedaja - zasłużonego dziennikarza Trybuny Ludu, działalność jako KO "Mento" z ramienia SB w Rzymie. Oboje rodziców na tzw. liście Kisiela
 • Jarosław Gugała - praca m.in. dla TVP, Polsat i Newsweeka. W 2012 zamiast prowadzenia wywiadu zaatakował w 'Wywiadzie Dnia' posła PIS, nie dając mu dojść do słowa, przedłużając program o 23 minuty, ignorując polecenia przerwania programu [3]
 • Adam Michnik - rozwodnik [4], syn Ozjasza Szechtera (antypolski działacz Komunistycznej Partii Ukrainy, szczegóły Wikipedia) i Heleny Michnik (współorganizatorka komunistycznej organizacji pionierskiej im. Lenina w Polsce, autorka instrukcji zwalczania Kościóła), brat Stefana Michnika, który oskarżony jest o zbrodnie stalinowskie (sędzia i adwokat komunistyczny) i ukrywa się w Szwecji (która odmówiła ekstradycji). Udział w przygotowaniach, negocjacjach i obradach "okrągłego stołu". Zwolennik "grubej kreski" Mazowieckiego. Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego określał jako "ludzi honoru", zwolennik abolicji dla osób odpowiedzialnych za stan wojenny. Naczelny Gazety Wyborczej (powstałej na wniosek Lecha Wałęsy) [5]
 • Grzegorz Miecugow - m.in. TVP, TVN. Syn Bruno Miecugowa, który pracował dla "Budujemy socjalizm" i który podpisał w 1953 Apel Krakowski (poparcie dla komunistów po aresztowaniu duchownych katolickich)
 • Jerzy Urban (właściwie Urbach) - trzykrotnie żonaty (ostatnia żona wydawała miesięcznik "Zły"). Rzecznik rządu PRL 1981-1989r, telewizyjne akcje propagandowe. Krytyka księdza Jerzego Popiełuszki na miesiąc przed jego śmiercią. Przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji (IV-IX 1989r.) Wydaje antyklerykalny tygodnik "Nie". Jana Pawła II nazywał: "sędziwym bożkiem", "gasnącym starcem", "Breżniewem Watykanu", "żywym trupem".
 • Jerzy Owsiak - syn wysokiego stopniem milicjanta, działał w PRL-owskiej Rozgłośni Harcerskiej. Na Przystanku Woodstock promuje libertynizm i sektę Harry Kriszna (choć w statucie jest to "działalność propagatorska na rzecz promocji zdrowia"). Ogromne koszty własne Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kontrowersje w finansowaniu Przystanku Woodstock. [6], zwolennik eutanazji [7]
 • Roman Kotliński - ksiądz rzymsko-katolicki, który porzucił stan duchowny. Ożenił się. Były poseł SLD. Z ramienia Ruchu Palikota został Posłem w 2011r (startował z I. miejsca na liście). Inicjator utworzenia Antyklerykalnej Partii Postępu Racja. W 1989 zarejestrowany w SB jako TW "Janusz". Twórca pisma antyklerykalnego "Mity i Fakty" (gdzie zatrudniał zabójcę ks.Popiełuszki - Grzegorza Piotrowskiego. Gdy wyszło to na jaw miał próbować przekupstwa za milczenie [8]. Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich wyraziła zgodę na uchylenie immunitetu.

Na powyższych przykładach można wysunąć wniosek, że część najbardziej znanych dziennikarzy prezentuje poglądy (słowem lub przykładem) antyrodzinne, antykościelne. Osoby te często wywodzą się z rodzin w których panowały poglądy prokomunistyczne i antypolskie. Można zadać pytanie o dziennikarką bezstronność. Nie należy tym bardziej sądzić, że osoby takie będą będą będą wspierały wartości które powinny być cenne dla każdego człowieka. Powtarzające się ośrodki medialne to: TVP, Polsat, TVN, Newsweek Polska i Gazeta Wyborcza.

Zobacz też

Socjotechnika walki z Kościołem

Kto jest właścicielem mediów w Polsce

Linki zewnętrzne

Przegląd informacji na temat podziału władzy w telewizji, prasie i radiu w filmie 'Niezależne media'.

'Niezależne media' w Polsce, film 4:53 min

Historia mediów w USA, film 4:33 min

Polskie media z garbem PRL-u

PRL-owkie korzenie Magdy Gessler oraz Hanny Lis

Adam Michnik, Jerzy Urban i Monika Olejnik - o stanie wojennym (1 min 13 sek)