Mandale

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mandale są rysunkami lub innymi formami plastycznymi w formie koła.

Mandale pochodzą z kultur i religii dalekiego wschodu. Służą medytacji transcendentalnej, odmawiania mantry. Adoptowane przez ruchy New Age.

Promocja rysowania tych figur oraz późniejsza ich medytacja w krajach Zachodnich (Europa, Ameryka) jest promowana jako łączenie się z całością wszechświata oraz czerpanie z nich energii. Przykładem mandali jest znak jing-jang - symbol idealnego uzupełnienia się dwóch przeciwstawień (czerni-bieli, dobra-zła).


Chrześcijanin nie powinien zajmować się mantrami ponieważ:

- są to elementy buddyzmu, który jest z definicji ateistyczny. Nie powinno wykorzystywać się do czegokolwiek np swastyki tylko dlatego, że podoba się jej kształt.

- idealne uzupełnienie się wszystkich elementów oznacza również idealne uzupełnianie się dobra i zła. Chrześcijanin nie może wierzyć, że zło jest potrzebne i że gdyby nie zło, nie było by też dobra. Szatan zostanie kiedyś ostatecznie usunięty.

- energia, która ma płynąć z mandali ma nieznane źródło, ale źródłem tym nie jest Bóg. Chrześcijanin nie powinien się oddawać nieznanym energiom, ponieważ za nimi najczęściej kryje się szatan.

- sama wiara w ochronną moc mandali jest zabobonem i wykroczeniem przeciwko pierwszemu przykazaniu.

Zobacz też

Radiestezja

Bioenergoterapia

Dewocjonalia a amulety