Msza Święta - Uczta czy Ofiara

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eucharystię nazywana się ucztą, ale skupianiu się tym pojęcia całkowicie przekreśla istotę Mszy św. Uczta kojarzy się z zabawą, cieszeniem się, śpiewami i tańcami. Ucztą była Pascha świętowana przez Żydów na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Eucharystia nie jest Paschą, chociażby dlatego, że ta ostatnia sprawowana jest tylko raz do roku.

Ostatnia Wieczerza rozpoczynała mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa. Eucharystia jest nierozerwalnie związana z cierpieniem, bólem, śmiercią i wielką ofiarą jaką poniósł Chrystus. Eucharystia więc jest Ofiarą, w której my uczestniczymy. My również powinniśmy Bogu oddawać swoje radości i swoje smutki. W tym znaczeniu Msza św. nie jest ucztą.

Obecnie częściej używa się słowa "uczta" niż "ofiara", ponieważ chce się pamiętać o chwale zmartwychwstałego Chrystusa, ale nie chce się pamiętać o Jego poświęceniu, cierpieniu. Ludzie nie lubią poświęceń, a "życie z Bogiem" kojarzą jedynie z udziałem w Jego zmartwychwstaniu i przyszłym życiu w niebie.

Namacalnym skutkiem traktowanie Eucharystii jako uczty są starania, aby ją uatrakcyjnić. Spotkać się można ze Mszami rockowymi, z tańcami, z księżmi przebierającymi się np za klaunów. Msza św. z pewnością zyskuje na "atrakcyjności" jednak obiera jej powagi na jaką cierpienie Chrystusa zasługuje.

Zobacz też

Msza jest nudna, a Kościół staroświecki