Pięć prawd wiary

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawdy wiary są bardzo ważnym elementem, bo wraz z Credo stanowią podstawową bazę wiedzy na temat Boga i życia człowieka. Punkty te są tym istotniejsze im bardziej są popularyzowane poglądy heretyckie.

Jest jeden Bóg

Prawda przeciwstawia się wielobóstwu oraz domniemanego bóstwa człowieka, szatana lub bliżej nieokreślonej energii, która jest wszędzie.

Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze

Prawda przeciwstawia się herezji o powszechnym zbawieniu. Niestety nie wszyscy będą mogli cieszyć się Bogiem w niebie.

Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty

Prawda ta zaprzecza idei, że ludzie wszystkich wyznań wierzą w tego samego Boga (choć w różny sposób). Skoro wyznawcy judaizmu lub muzułmanie nie wierzą w Trójce Przenajświętszą oznacza to, że nie wierzą w tego samego Boga.

Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia

Prawda podstawowa, potwierdzająca fakt, że to Bogu w Osobie Jezusa Chrystusa zawdzięczamy zbawienie.

Dusza ludzka jest nieśmiertelna

Prawda ta potwierdza, że za życia i po śmierci jesteśmy tym samym człowiekiem. W nieśmiertelną duszę nie wierzą m.in. Świadkowie Jehowy, a różne kierunki New Age wierzą, że po śmierci człowiek stopi się w jedną energię ze wszechświatem.

Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Prawda przeciwstawiająca się idei samozbawienia. Gnostycy uważają, że do zbawienia wystarczy posiadanie odpowiedniej wiedzy. Wśród chrześcijan popularnym choć błędnym poglądem jest, że zbawienie zawdzięcza się tylko swoim dobrym uczynkom.