Rola łaciny w życiu Kościoła

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jedną z nazw Kościoła Rzymsko-Katolickiego jest Kościół Łaciński. Język łaciński do połowy XX wieku był jedynym językiem liturgiczny, a i obecnie jest jedynym językiem obowiązującym. Języki narodowe są jedynie dopuszczone (o czym wielu duchownych niestety zapomina).

Język łaciński łączy z sobą wszystkich wiernych, pozwala się im wspólnie modlić oraz wspólnie aktywnie uczestniczyć we Mszach św. Łacina ma duży udział w tym, że Kościół Katolicki można nazwać Kościołem Powszechnym.

Dlaczego obowiązującym językiem w Kościele nie mógłby być np język angielski? Łacina jest językiem martwym. Plusem jej stosowania jest automatycznie to, że nigdy nie będzie zmieniana, unowocześniania, a przez to nie będzie się zmieniać znaczenie poszczególnych tekstów. Dodatkowo łacina była językiem obowiązującym na terenie Cesarstwa Rzymskiego, tak więc Jezus z Rzymianami porozumiewał się w tym języku. W tamtych czasach używano też aramejskiego, hebrajskiego lub greckiego, jednak dla współczesnych Europejczyków korzystanie z któregoś z tych alfabetów byłoby bardzo utrudnione. Dodatkowo hebrajski lub grecki stale się zmieniają, co mogłoby prowadzić do przekłamań.

Praktycznym sposobem korzystania z łaciny jest uczestnictwo we Mszy św. prowadzonej w tym języku. Takie Msze św. - w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego - są niezmienne nie tylko jeżeli chodzi o język, ale również nie podlegają większym zmianom od 1500 lat, a Mszał (z lekkimi zmianami) obowiązuje od XVI wieku. Oprócz tego po łacinie w łączności z całym Kościołem można odmawiać np modlitwę Anioł Pański (Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu oraz Wieczny odpoczynek) wraz z Papieżem w południe. Transmisję prowadzi np Telewizja Trwam.

Papież Benedykt XVI jest gorącym orędownikiem języka łacińskiego. W 2012r. ustanowił Papieską Akademię Języka Łacińskiego promującej ten język wśród duchownych i świeckich. Benedykt XVI ustanowił Papieską Akademię Języka Łacińskiego.


Modlitwy po łacinie

Ojcze nasz - po łacinie

Zdrowaś Maryjo - po łacinie

Wieczny odpoczynek - po łacinie - modlitwa za zmarłych

Różaniec po łacinie (Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, O mój Jezu)

Wyznanie wiary - po łacinie (Wierzę w Jednego Boga, Ojca wszechmogącego...)

Koronka do Miłosierdzia Bożego - po łacinie

Anioł Pański - po łacinie

Modlitwa do Michała Archanioła - po łacinie

X Przykazań Bożych - po łacinie

Zobacz też

Msza Trydencka

Linki zewnętrzne

Łacina w liturgii posoborowej

Cytaty łacińskie