Siedem grzechów głównych

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1. Pycha

Względem ludzi, przez porównywanie ("jak to dobrze, że nie jestem taki jak on") oraz względem Boga (zadufanie: "to sobie wszystko zawdzięczam" lub też przekonanie o posiadaniu wiedzy większej niż Boża "jestem tak zły, że na pewno mnie nie kochasz")

2. Chciwość

Zazwyczaj wiąże się ze stawianiem wartości materialnych ponad wartości Boże, poddawanie się reklamie i konsumpcyjnemu stylowi życia. "Muszę mieć więcej", "Koniecznie tego potrzebuję".

3. Nieczystość

Poddawanie się pożądliwością, współżycie pozamałżeńskie, nieczyste myśli, korzystanie z pornografii, "kuszenie losu" (alkohol, narkotyki, noclegi w jednym pokoju).

4. Zazdrość

Porównywanie się z innymi, powiązane z chciwością.

5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu

Niepohamowana konsumpcja, zwyczaj jedzenia nie ograniczającego się do zaspokojenia głodu. Jeden z rodzajów chciwości. Również alkoholizm.

6. Gniew

Grzechem jest gniew niesłuszny, który nie jest oburzeniem na zło. Brak panowania nad negatywnymi emocjami. Sama złość (chyba, że złość pielęgnowania) nie jest grzechem, a tylko nieodpowiedni sposób reakcji na nią.

7. Lenistwo

Przyjmowanie złych priorytetów postępowania (najpierw mało ważne, później te istotne), brak wykonywania swoich obowiązków, wyręczania się innymi. Lenistwem jest takie zorganizowanie czasu, że nie pozostaje czasu na niedzielny wypoczynek (np z powodu zakupów).