Skąd pewność, że Jezus żył i zmartwychwstał

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy Jezus istniał

  • Chrześcijanie czerpią informacje przede wszystkim z Biblii, z Nowego Testamentu. Chociaż również w Starym Testamencie są proroctwa, które dość dokładnie opisują życie i śmierć Chrystusa (Iz 52, 13-53,12). Jednak Biblia może wydawać się nieobiektywna i oczywiście nie jest jedynym źródłem.
  • O życiu i śmierci Jezusa można przeczytać w pracach starożytnych autorów pogańskich: Publiusz Korneliusz Tacyt, Caius Plinius Caecilius Minor, Swetoniusz, Thallos, Celsus. W większości nie byli oni przychylni chrześcijanom. [1]
  • O Jezusie wspomina również żydowski Talmudu, w której jest opisany że "czynił cuda, zwodził ludzi" (Sanhedrin 43a) [2]. Żydzi, co zrozumiałe, wrogo byli nastawieni do Jezusa, jednak nie tylko potwierdzili jego istnienie, ale także potwierdzili, że czynił cuda.
  • O życiu i śmierci Jezusa opowiadają mistycy, tacy jak np Anna Katarzyna Emmerich. Dlaczego można jej wierzyć? Ponieważ żyła w latach 1774 - 1824 i opisała wiele rzeczy, których z tamtych czasach znać nie powinna (historyczne, archeologiczne odkrycia potwierdzające jej wizje miały miejsce wiele lat po jej śmierci).
  • W miejscu ukrzyżowania Jezusa (w zasadzie pod Golgotą) znaleziono krew. Badania wykazały, że ma 23 chromosonów matki i tylko jeden ojca (gdy zwykły człowiek ma ich po 23 ze strony matki i ojca). Badań dokonał Ron Wyatt w 1982r. [3]

Argumenty za zmartwychwstaniem Chrystusa

  • Chrześcijanom wystarczy Biblia, na kartach której wielokrotnie ten fakt jest opisany.
  • Ci, którzy są sceptyczni względem Pisma Świętego, może przekonać fakt całkowitego oddania się Chrystusowi jego uczniów. Tylko jeden apostoł (Jan) nie zginał śmiercią męczeńską. Pozostali oddali swoje życie, bo wiedzieli, że Jezus zmartwychwstał i widzieli Go wstępującego do nieba. Oni to byli bezpośrednimi świadkami tamtych wydarzeń i nie można byłoby ich oszukać. Gdyby Jezus nie powstał z martwych i się nie ukazał, to apostołowie zapewne wróciliby do swoich domów i zrezygnowali z głoszenia nauki Chrystusa, nie narażając się na niebezpieczeństwo.
  • Chrystus po wniebowstąpieniu przysłał Ducha Świętego, dzięki którym apostołowie potrafili np. posługiwać się wielu językami. Umożliwiło to prowadzenie ewangelizacji wielu narodom i błyskawiczny rozwój chrześcijaństwa. Uzdrawianie, a nawet wskrzeszanie nie było by możliwe ludzkimi siłami. Charyzmat mówienia językami w Kościele w dalszym ciągu funkcjonuje, choć już nie z tak wielką siłą.
  • Objawienia (np Maryjne) i cuda, które trwają do dnia obecnego (np 70 tyś. świadków cudu Słońca w Fatimie w 1917r., ciała świętych, które nie ulegają rozkładowi, znajomość grzechów spowiadających się np przez Ojca Pio, cuda eucharystyczne /np w Sokółce/ i inne)
  • Opętania są dowodem na istnienie zła (patrz: Egzorcyzm), ale skuteczność Bożej ochrony i reakcji demonów na Jezusa jest dowodem na istnienia Boga.

Zobacz też

Dlaczego chrześcijaństwo jest najlepszą religią

Wiara


Linki zewnętrzne

Adonai.pl - Historyczne istnienie Jezusa

Czy treść Biblii się zmieniała?

Kazdystudent.pl-Dlaczego można wierzyć Biblii

KazdyStudent.pl-Czy Bóg istnieje?