Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi to założona w 1999 roku w Krakowie organizacja katolików świeckich, dążących do promocji w społeczeństwie katolickich wartości, takich jak tradycja, rodzina, własność. Stowarzyszenie działa w sektorze organizacji pozarządowych, na prawie państwowym. Jego członkowie podkreślają, iż w swoich działaniach kierują się nauczaniem Świętego Kościoła Katolickiego oraz wskazaniami wynikającymi z dekretu soborowego Apostolicam Actuositatem o apostolstwie świeckich.


W ciągu kilkunastu lat istnienia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej rozwinęło swoją działalność na wielu polach, głównie w obszarze kultury, oświaty, edukacji, ewangelizacji. Wydało wiele dzieł w formie książkowej, w tym m.in. dobrze znaną w środowiskach konserwatywnych publikację prof. Plinia Correi de Oliveiry pt. „Rewolucja i Kontrrewolucja”. SKCh ks. Piotra Skargi regularnie wydaje także czasopisma: dwumiesięcznik „Przymierze z Maryją” oraz społeczno-polityczny magazyn „Polonia Christiana”. Stowarzyszenie organizowało lub współtworzyło dziesiątki akcji społecznych, kampanii promujących lub broniących chrześcijańskie wartości i symbole w przestrzeni społecznej. Ostatnią tego typu akcją była wiosenna kampania „Nie dla związków partnerskich”.


Od początku istnienia działaczom katolickim z Krakowa towarzyszy hasło „Przebudźmy sumienia Polaków” i postać księdza Piotra Skargi. Szczególną wymowę w kontekście rosnącego zainteresowania działaniami Stowarzyszenia ma niedawna decyzja o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego patrona Stowarzyszenia.


Linki zewnętrzne

Instytut im. Piotra Skargi

PCh24.pl Polonia Christiana