Szatan

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kim jest szatan

szatan - po hebrajsku i arabsku znaczy - przeciwnik. Szatan, diabeł, demon, upadły anioł. Szatan to anioł pełen nienawiści do Boga, człowieka i innych aniołów (tak dobrych jak i złych). Źródłem zła i buntu szatana była pycha - chciał być równy Bogu i wypowiedział mu służbę. Szatan nie został unicestwiony przez Boga od razu, ponieważ Bóg uszanował jego wybór, tak jak szanuje wybór ludzi, którzy wybierają zło.

Dowody na istnienie szatana

W Biblii jest całe mnóstwo przykładów i wyliczeń wypędzania złych duchów dokonywanych przez Jezusa (np Mk 1, 32-34; 3, 17-12; Mt 4, 24; Łk 7, 21). Apostołowie również otrzymali władzę wypędzania złych duchów. W dzisiejszych czasach nadal wypędza z ludzi złe duchy w obrzędzie egzorcyzmów.

Czasami słychać w środkach masowego przekazu o niewyjaśnionych zachowaniach osób, które nie miały problemów psychiatrycznych. Ataki szału, furie, samookaleczenia, samobójstwa, morderstwa. Często są to ataki złego. Zobacz: Egzorcyzm

Wierzący rozpoznają szatan w każdym złu, które dotyka ludzi, a szczególnie w okrucieństwie innych osób. Złość, nienawiść, brak wybaczenia, zawiść, zazdrość, zemsta, brak spokoju, zboczenia, chciwość, pycha, egoizm - wszystko to pochodzi od szatana.

Wiara w istnienie szatana

Materiałów o diabłach jest wiele, ale jednym z najistotniejszych problemów związanych z szatanem jest to, że niewiele osób w niego (a właściwie 'w nich') wierzy.

Ludzie są skłonni wierzyć w anioły, ale w diabły już nie, mimo tego, że również nimi są.

Diabły w dzisiejszym świeci funkcjonują przede wszystkim diabełki z bajek lub postacie z horrorów. Diabeł to tymczasem anioł, równy sile i inteligencji aniołom, które pozostały Bogu wierne.

Nie ma żadnego powodu, aby (nie) wierzyć w szatana bardziej niż w Boga lub aniołów.

Czym kusi szatan

Szatan kusi samymi dobrymi rzeczami. Przynajmniej na początku. Szatan pokazuje, że jedne rzeczy są lepsze od innych. Sukcesywnie podsuwa coraz więcej rzeczy, coraz bardziej atrakcyjnych... atrakcyjniejszych niż normy moralne, sumienie i Bóg. Np podsuwa myśli, że lepiej nie iść na Mszę, a ten czas poświęcić na zabawę z dziećmi. Lub każe oddać się całkowicie pracy po to, aby rodzina miała lepszą sytuację materialną. Przysłowie mówi: dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane.

Pozorne dobro jest podstawą i sukcesem ruchów satanistycznych (a nie sam szatan w którego nie wszyscy sataniści wierzą!). Sataniści zachęcają do robienia powierzchownego dobra, bo w ten sposób otrzymują dobro od innych.

Przedstawiciele prawie wszystkich religii deklarują, że chcą dobra: chrześcijanie, wyznawcy judaizmu, hinduiści, islamiści, świadkowie Jehowy, scjentolodzy itd. Sataniści wierzą w ostateczny triumf sił zła, jednak zachęcają do dobrego życia. Ruchy New Age również chcą dobra człowieka (tam człowiek sam dla siebie jest bogiem, sam się może zbawić, więc i to jest dobre). Szatan działa w ukrycie pod szyldem wielu ruchów społecznych i religijnych (np. masoni). Wszyscy chcą dobrze - dla siebie.

Gdyby szatan pokazał jaki jest naprawdę - kościoły były by pełne modlących się ludzi. Dlatego też szatan woli się ukrywać.

Jednym z głównych narzędzi szatana jest pycha: wmawia człowiekowi, że ten sam da sobie radę, że jest równym Bogu (lub że Bóg nie istnieje), a już na pewno lepszym od innych ludzi. Pycha skutkuje miłością do siebie samego i swoich potrzeb.

Szatan w Apokalipsie św. Jana

 [Ap 12,1]
 (1) Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. 
 (2) A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia. 
 (3) I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów - a na głowach jego siedem diademów
 (4) - i ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba: i rzucił je na ziemię. I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, 
 ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. 
 (5) I porodziła syna - mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu. 
 (6) A Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga, aby ją tam żywiono przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni. 
 (7) I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie,
 (8) ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. 
 (9) I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, 
 zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie. 
 (10) I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego 
 i władza Jego Pomazańca, bo oskarżyciel braci naszych został strącony, ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym. 
 (11) A oni zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa i nie umiłowali dusz swych - aż do śmierci. 
 (12) Dlatego radujcie się, niebiosa i ich mieszkańcy! Biada ziemi i morzu - bo zstąpił na was diabeł,
  pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu. 

Modlitwa do Michała Archanioła

Modlitwa napisana przez papieża Leona XIII (29 lipca 1886). Wynik widzenia demonów, które miał papież. Odmawiana była na klęcząco po każdej cichej (nie śpiewanej) Mszy św. do roku 1965

 Święty Michale Archaniele, 
 broń nas w walce. Przeciw niegodziwości 
 i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. 
 Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy, 
 a Ty, Książę Zastępów niebieskich mocą 
 Bożą strąć do piekła szatana 
 i inne duchy złe, które na zgubę 
 dusz krążą po świecie. 
 Amen. 

Zobacz też

Egzorcyzm

Dobro i zło

Pokora

Linki zewnętrzne

Satanizm w historii

YouTube: Diabeł - jak wpływa demon na ludzi