Sztuka pseudochrześcijańska

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artyści, a niekiedy nowocześni proboszczowie chcą zabłysnąć i chcący wyróżnić w czymś siebie lub swojej parafii. Dlatego zdarza się, że stawia się artystyczny przekaz ponad szacunek dla malowanych lub rzeźbionych świętych. Często też sztuka taka jest niezgodna z artykułem 124 Sacrosanctum concilium, który brzmi:

"KL 124. Niech ordynariusze w popieraniu i otaczaniu opieką prawdziwej sztuki kościelnej starają się raczej o szlachetne piękno aniżeli o sam przepych. Odnosi się to także do szat i ozdób kościelnych. Biskupi niechaj czuwają, aby stanowczo nie dopuszczać do kościołów i innych miejsc świętych dzieł artystów, które nie licują z wiarą i dobrymi obyczajami oraz pobożnością chrześcijańską lub obrażają prawdziwy zmysł religijny czy to z powodu nieodpowiedniej formy, czy też z powodu niskiego poziomu, przeciętności lub naśladownictwa. Przy wznoszeniu zaś świątyń należy troskliwie dbać o to, aby ułatwić wykonywanie czynności liturgicznych oraz osiągnięcie czynnego uczestnictwa wiernych."

Przykłady stawiania artyzmu nad wiarą:

  • Drzwi do kościoła Matki Boskiej Łaskawej [1] których autorem jest Igor Mitoraj. Rzeźba przedstawia Matkę Bożą, która jest bez rąk i przypomina grecką boginię. Anioł Gabryjel (którego podobno rzeźba przedstawia) też ma ucięte ręce, natomiast drugi anioł (bezręki) który się wywraca ma odrąbaną połowę głowy. Proboszcz parafii w wywiadzie na pytanie o wiarę Mitoraja szybko zmienił temat.
  • Golgota Beskidów [2] Droga krzyżowa, w której w każdej stacji zawarte są liczne symbole masońskie: piramidy, sowa z zamkniętą księgą (wiedza tajemna), wróble, wierzba, liczne symbole obce chrześcijaństwu, umieszczenie daty 955 - daty wybrania najgorszego z papieży (Jana XII), Jezus ma ręce związane przez linę w postaci węża, w stacji upadku pod krzyżem żołnierz wyglądający jak śmierć wykonuje gest triumfu, aniołowie mają strzępiaste - diabelskie skrzydła, a Chrystusa do krzyża przybija Śmierć. Golgota Beskidów to porażka sztuki chrześcijańskiej nie tylko z artyzmem, co celowym działaniem wrogów Kościoła.
  • Kościoły w Tychach: kościół-piramida (Parafia p.w. św. Ducha), odwrócone krzyże, krzyże stylizowane na posągi bożków azteckich... [3] Kościół-piramida jest niezgodna z tradycją i nie sprzyja skupieniu, ale za to otrzymała różne nagrody architektoniczne. W wywiadzie proboszcz przyznał, że biskup zablokował realizację projektu, ale uległ widząc determinację proboszcza (Jak to możliwe?).

Zobacz też

Artyści i walka z chrześcijaństwem

Neokatechumenat - czy jest sektą? - również o twórczości Arguello Kiko - założycielu ruchu.

Linki zewnętrzne

Dokumenty Soboru Watykańskiego II dotyczące sztuki kościelnej i sprzętów liturgicznych

"Matka Boża spoglądająca na Dzieciątko" - artystycznie(?)