Zasady o których najczęściej zapomina katolik

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pięć przykazań kościelnych

Niektóre zachowania obowiązujące w Kościele są mylone z tradycjami i zwyczajami, które można, ale nie trzeba respektować. Tymczasem wiele elementów jest regulowane prawami kościelnymi, w szczególności Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) z roku 1992 oraz Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK) z roku 1992, które należy respektować.

W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych

Prace niekonieczne, to takie, które są niemożliwe do wykonania w innym dniu. Np zakupy nie są pracą konieczną, ponieważ (zazwyczaj) da się zorganizować tydzień tak, aby poświęcić na nie czas w którymś z sześciu innych dni tygodnia.

Święta nakazane

 • wszystkie niedziele (zwłaszcza Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego/Wielkanoc oraz Zesłania Ducha Świętego) a także uroczystości:
 • Świętej Bożej Rodzicielki (Nowy Rok - 1 stycznia),
 • Objawienia Pańskiego (Trzech Króli - 6 stycznia),
 • *** św. Józefa (19 marca, jednak Episkopat może przenieść je a inny dzień),
 • Wniebowstąpienia Pańskiego (święto ruchome obchodzone 40 dni po Wielkanocy),
 • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało - święto ruchome obchodzone w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy czyli 60 dni po Wielkanocy),
 • *** św. Piotra i Pawła (29 czerwca),
 • Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Wszystkich Świętych (1 listopada),
 • *** Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia),
 • Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

Uwaga: *** - zaznaczone święta zostały wyeliminowane z listy świąt nakazanych dekretem Konferencja Episkopatu Polski z 2003r.

Rangi świąt nakazanych natomiast NIE mają uroczystości:

Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej - 2 lutego), Zwiastowania Pańskiego, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja), Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (II dzień Zielonych Świąt), Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Siewnej - 8 września), a także II dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia) i Wielkanocy, i inne dni świąteczne i odpusty, obchodzone na mocy tradycji w różnych diecezjach i parafiach.

Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty

Sakrament Pokuty, obejmujący pięć warunków: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, spowiedź, zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu


Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą

Okres ten to czas między Środą Popielcową, a Uroczystością Najświętszej Trójcy (pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, więc w 56 dniu po Wielkanocy)

Przy czym na godzinę przed przyjęciem Komunii św. należy zachować post eucharystyczny polegający na rezygnacji z jedzenia i picia (KPK, kan. 919; KKK, n. 1387)


Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach

Dniami pokuty i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu i Adwentu" (kan. 1250). Organizacja zabaw w tych dniach jest niedozwolona.

Post jakościowy (od pokarmów mięsnych) - (wstrzemięźliwość) obowiązuje we wszystkie piątki (kan. 1251). Obowiązuje wszystkich powyżej 14 roku życia.

Post ścisły, polega nie tylko na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, ale także na ograniczaniu posiłków, mianowicie na spożyciu w ciągu dnia jednego posiłku do syta. Taki post zwany ścisłym obowiązuje tylko dwa razy w ciągu roku: w Środę Popielcową i w Wielki Piątek (kan. 1251). Post ten obowiązuje osoby między 18 a 60 rokiem życia.

Zachowanie postu jest zalecane, jednak nie nakazane w takie dni jak: Wigilię Bożego Narodzenia, Wielką Sobotę, Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa (pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała) oraz w Dzień Zaduszny.

Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła

Ofiara na Kościół i biednych


Zobacz też

Jestem dobrym katolikiem...

Dekalog

Sakrament pokuty i pojednania (Spowiedź święta)

Przykazania są dla słabych

Linki zewnętrzne

http://mateusz.pl/mt/er/er-pk.htm

Przykazania Kościelne

Spowiedź - rachunek sumienia