Czyściec

Z WikiWiara
Wersja z dnia 11:44, 23 gru 2013 autorstwa Adminwiki (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nauki o czyśćcu nie są przedstawione w Biblii tak obrazowo jak nauki o piekle. Być może dlatego, żeby człowiek starał się iść prosto do nieba, a miał nadzieję że "załapie się" może na czyściec, a Chrystus wzywał do świętości. Biblia wykorzystuje do opisania czyśćca greckie słowo "fylake" oznaczające "więzienie".

Pismo święte uczy o istnieniu tego stanu przejściowego i pokazuje, że modlitwa za zmarłych ma sens. Przykłady:

Mt 5:25n "Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby cię nie wtrącono do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz."

Łk 12:47n "Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą".

1 Kor 15:29 "Bo inaczej (= tzn. jeśli nie ma zmartwychwstania), czegóż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują?" (sens modlitwy za zmarłych)


Wizję czyśćca miały m.in siostra Faustyna Kowalska, Wanda Malczewska, św. Brygida. [1]


Niektóre grupy protestanckie uważają, że czyściec nie istnieje, ponieważ Jezus już odkupił wszystkie ludzkie grzechy. Kierując się taką teorią można by dojść do wniosku, że nie ma sensu w ogóle starać się o bycie lepszym człowiekiem. Jest to interpretacja błędna i sprzeczna z Biblią. Problem jest w braku rozróżnienia między odkupienie, a zbawieniem. Jezus odkupił wszystkich ludzi i dał im szansę na zbawienie. Dostaliśmy od Boga wolność i to my decydujemy czy chcemy iść drogą Jezusa czyli drogą zbawienia czy też drogą potępienia.

Zobacz też

Piekło

Linki zewnętrzne

Podstawy biblijne nauki o stanie pośrednim (czyśćcu) na Effatha.org.pl