Odwrócony krzyż

Z WikiWiara
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odwrócony krzyż to znak przeciwstawianiu się nauce Chrystusa czyli zaprzeczeniu Biblii i Kościołowi. Pod znakiem tym mogą podpisywać się wszelkiej maści ateiści, sataniści, różne wyznania nie-chrześcijańskie. Generalnie oznacza ten znak bunt przeciwko ładowi, spokojowi i pokojowi, który zostawił nam Jezus.

Odwrócony krzyż wiązany jest ze św. Piotrem, który był ukrzyżowany do góry nogami. Stało się tak dlatego, że nie czuł się godny umrzeć tak jak Jezus. Odwrócony krzyż nie występuje w chrześcijaństwie nigdzie poza miejscami ściśle związanymi ze świętym Piotrem. Nigdzie też chrześcijanie nie modlą się przed krzyżem w tej postaci, tak samo jak nigdzie nie modlą się przed krzyżem św. Andrzeja. (dwie belki ułożone na skos). Krzyże o innym kształcie niż krzyż Chrystusa nie są przedmiotem kultu.

Papieże nigdy nie identyfikowali się z obróconym krzyżem, mimo tego, że są następcami św. Piotra. Jedynie Jana Pawła II można było raz zobaczyć z symbolem odwróconego krzyża. Było to na spotkaniu z młodzieżą nad Jeziorem Tyberiadzkim w roku 2000. Odwrócony krzyż został umieszczony na fotelu papieskim. "Dzieło" to stworzył zostało dla papieża przez Kiko Arguello, który jest założycielem neokatechumenatu. Nie są znane kulisy tej sprawy, jednak można sądzić, że Jan Paweł II został postawiony przed faktem dokonanym. Dlatego też można śmiało powiedzieć, że żaden papież świadomie nie korzystał ze znaku odwróconego krzyża.

Obecnie znak odwróconego krzyża to przejaw chęci wyróżnienia się. Nie rozumiejąc Boga (a często w niego nie wierząc) osoby takie nie rozumieją też czym jest Jego zaprzeczenie (pokrywa się to brakiem wiary w szatana). Odwrócony krzyż będąc zaprzeczeniem wszystkiego co chrześcijańskie z automatu staje się również symbolem m.in. przewrotności, oszustwa, kłamstwa.


Zobacz też

Symbole chrześcijańskie

Socjotechnika walki z Kościołem