Socjotechnika walki z Kościołem

Z WikiWiara
Wersja z dnia 18:38, 10 lis 2012 autorstwa Adminwiki (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pruski protestantyzm, hitlerowski nazizm i sowiecki komunizm nie był w stanie w otwartej walce nie tylko nie zniszczył Kościóła, ale wręcz go wzmocnił. Dlatego teraz Kościół zazwyczaj atakuje się małymi krokami. Najczęściej poprzez ataki na poszczególnych księży. Ataki schematycznie odbywają się jedną z trzech dróg:

  • 'ksiądz agent'
  • 'ksiądz materialista'
  • 'ksiądz nie dochowujący celibatu / zboczeniec'

Podkreśla się, że skoro niektórzy księża należą do jednej z ww grup, to cały Kościół już nie ma prawa wskazywać norm moralnych i mówić o złu lub dobru. Sytuacja jest podobna, jakby wskazując złych policjantów mówić, że Policja nie powinna pilnować porządku lub złych lekarzy, że służba medyczna nie powinna wypowiadać się na temat zdrowia.

Taka forma ataku nie może bezpośrednio zagrozić Kościołowi, ale buduje pewien stereotyp (zwykle budowany na plotkach), który wykorzystany został (ze sporym sukcesem) w wyborach parlamentarnych przez siły opierające swój program głównie na antyklerykalizmie.

Drugą drogą jest sugerowanie konieczności ciągłych zmian w Kościele. Np dyskusja o wieku przystępowania do Pierwszej Komunii. Dąży się do zerwania tak z nauką katolicką jak i z tradycją. Dąży się w ten sposób do rozłamu i skierowania Kościoła na drogę protestantyzmu, gdzie każda grupka rządzi się swoimi prawami, gdzie nie ma mowy o Kościele Powszechnym. Droga taka jest tym groźniejsza, że kierunek ten utrzymywany jest przez większość stacji telewizyjnych i tytuły prasowe o znacznym nakładzie. Przykładem również może być portal Gazeta.pl, w którym przynajmniej co kilka dni (*) jedną z wyróżnionych jest informacja, która nadmienia do jakiegoś księdza zboczeńcy, alkoholika lub przynajmniej do osoby - można to nazwać - mało rozgarniętej. Opcjonalną informacją może być otrzymywanie przez księży jakiś nagród lub w inny sposób pokazywać wszechobecność kleru.

(*) (a niekiedy codziennie) Wniosek wyciągnięty po wyrywkowej obserwację portalu przez okres kilku miesięcy. Wystarczy w google wpisać "gazeta.pl ksiądz" i sprawdzić w jakim świetle księży stawia wspomniany portal.


Zobacz też

Kto i dlaczego chce zniszczyć Kościół

Chrystofobia