Przejście na gregorianski.pl

Ordo Missea

Szczęść Boże!
Poniżej prezentuję mszalik na Mszę św. tzw. trydencka, czyli Mszę rytu rzymskiego w formie nadzwyczajnej.

Mszalik można otworzyć/pobrać przez kliknięcie:

POBIERZ WERSJĘ 1 (teksty w języku łacińskim)

POBIERZ WERSJĘ 2 (rozszerzona, z polskim tłumaczeniem)

Po przycięciu i złożeniu kartek w książeczkę otrzymujemy format A6, czyli bardzo poręczny do korzystania podczas Mszy św. Wydruk jednostronny na kartkach A4. Wersja 1. potrzebuje 4 kartek A4. Wersja 2. - 8 kartek A4.

WERSJA ELEKTRONICZNA (wersja 1, jednak do wyświetlenia na telefonie)

Jeżeli nie uda się wydrukować śpiewnika przed Mszą, to można skorzystać z wersji elektronicznej (nie trzeba nic instalować, a także można korzystać w niego w trybie samolotowym). Oczywiście korzystanie z telefonu w kościele nie najleposzym pomysłem - jeżeli tylko można, to sugerujemy skorzystać z którejś wersji papierowej lub dowolnego innego mszalika do Mszy św. sprzed reformy liturgicznej.
Czym jest Msza św. trydencka?

To jedna z form rytu rzymskiego, czyli tego, którego znamy z naszych kościołów.
Dlaczego są dwie formy rytu rzymskiego?

Forma nadzwyczajna, zwana "Mszą trydencką" jest formą praktykowaną, jak się ocenia przynajmniej od V w.
Forma zwyczajna (znana kościół naszych parafii) została utworzona w latach 60' XX w. przez Annibale Bugniniego, po Soborze Watykańskim II i wprowadzona do Kościoła Katolickiego przez papieża Pawła VI. Bez wyraźnych powodów niemal całkowicie zastąpiła dotychczasową formę.
Czy stara formy Mszy jest ważna?

Tak. W 1986 komisja kardynałów powołana przez Jana Pawła II orzekła, że Msza Piusa V nigdy nie był zakazana i że biskup nie mogą zabronić kapłanom odrawiać tą formę Mszy św. W 2007 roku Benedykt XVI ogłosił „Summorum Pontificum”, które potwierdzało te wnioski. Wydawało się, że będzie to data przełomowa, która odda kapłanom i wiernym piękną i głęboką formę Mszy św. i wróci ona do każdej parafii.
Dlaczego Mszę nazywa się "trydencką"?

Zasady Mszy św. wszechczasów, jak inaczej nazywa się trydencką, została znormalizowana na soborze trydenckim w XVI w. Jednak zatwierdzony został stan faktyczny. Ocenia się, że "Msza trydencka" ma około 1500 lat.
Do czego przydatny jest mszalik?

Msza św. trydencka ma układ taki sam, jak Msza św. w ogólnie znana, jednak są pewne różnice. Główną jest to, że w całości oprawiana jest w języku łacińskim. Msza św. trydencka nie jest odprawiana w żadnym inny języku.
W przeciwieństwie do zmian, które obserwowaliśmy w ostatnich kilkudziesięciu lat w Mszy św. tzw. posoborowej, Msza św. trydencka nie zmieniała się przez wieki. Miały miejsce oczywiście drobne korekty.
Co zawiera mszalik

Mszalik jest w dwóch wersjach. Obie zawierają teksty części stałych Mszy św., Aspersji, Regina Caeli i Salve Regina. Tekst jest duży i wyraźny. Strony zaplanowane są tak, że przy wydruku jednostronnym i pocięciu tworzą książeczkę. Wydruk jest czarno-biały.

1. Pierwsza wersja nie zawiera tłumaczeń na język polski, dzięki czemu mszalik został ograniczony do minimum. Aby go wydrukować, wystarczą cztery kartki A4, co przekłada się na 12 stron w formacie mniej więcej A6. Plik PDF zawiera części stałe Mszy św. w języku łacińskim (łącznie z Aspersją). Nie zawiera tłumaczenia na język polski, dzięki czemu została ograniczona do minimum liczba stron (), a Potrzebne będą cztery kartki A4.

2. Druga wersja przeznaczone jest głównie dla osób dopiero poznających głębię Mszy św. w formie przedsoborowej. Została rozszerzona o tłumaczenie na język polski oraz zostały dodane łacińskie wersje modlitw zawartego w Różańcu, czyli: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, O mój Jezu. Na wydrukowanie tej wersji potrzebne będzie osiem kartek A4.
Jak poskładać mszalik?

Wersje mszalika

Mszalik jest poprawiany i uzupełniany. Data wersji znajduje się na ostatniej stronie mszalika (wcześniejsze wersje nie posiadały tej daty).
Gdzie iść na Mszę św. trydencką?

Mapa dostępnych miejsc znajduje się tutaj: mapa.
Natomiast na stronie Msze św. trydenckie na Górnym Śląsku znaleźć można aktualną listę najbliższych Mszy św. w formie trydenckiej na terenie Górnego Śląska (Katowice, okolice).
Msze św. trydenckichu szukać można również w ośrodkach prowadzonych przez FSSPX.
Prawa autorskie

Mszalik złożony przez autora strony gregorianski.pl.
Mszalik może być rozpowszechniany i drukowany bez ograniczeń, pod warunkiem niedokonywania w nim zmian i zachowania informacji o źródle pochodzenia.
Autor nie zezwala na wykorzystania go w sposób komercyjny, w tym również pobierania za dostęp do niego (w wersji online oraz wersji drukowanej) jakichkolwiek opłat.
Ornamenty pobrane z: Obraz autorstwa pikisuperstar na Freepik
Opłata za używania mszalika
Korzystający z mszalika użytkownik zobowiązuje się do odmówienia dziesiątki różańca w intencjach dusz czyśćcowych.
Z Panem Bogiem!

WA