Śmierć i udawanie, że nie istnieje
Śmierć to jedyna rzecz, która dotknie każdego człowieka. Śmierć jednak nie pasuje w aktualnie istniejące poglądy i trendy w świecie, dlatego generalnie udaje się, że nie istnieje. W przypadku, gdy jednak umiera znana osoba i nie można tego faktu przemilczeć udaje się, że śmierć dotyczy tylko jej i nie ma żadnego związku z kimkolwiek żyjącym.

Myśli o śmierci tuszowane są przez wszystkich: koncerny - bo osoba, która myśli o swojej śmierci nie będzie tak samo dobrym klientem, politycy - bo ich oszustwa to tylko biznes, rodzice - bo bezstresowe wychowanie nie pozwala przeszkadzać dzieciom w beztroskich zabawach przez cały dzień.

Kulturę chowania śmierci chowa się głęboko, ukrywa i udaje przed sobą wzajemnie. Jednym ze sposobów ukrywania realnej śmierci jest jej ośmieszenie. Śmierć staje się zabawna, a popularyzowanie śmierci "na niby" powoduje, że ta prawdziwa jest jeszcze bardziej odległa.

Sposoby ukrywania i ośmieszania śmierci


  • Hellowen - zachęca się, aby zamiast zadumy, wspominania i modlenia się za zmarłych w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego panowała radość i zabawa. Osobną sprawą jest okultystyczne źródło Hellowen.
  • Przemilczanie - gdy umiera ktoś w rodzinie dzieci maksymalnie się odcina od tego faktu. Być może całą powagę sytuacji zawiera komentarz, np "babcia poszła do nieba". Czasami nawet kilkuletnich dzieci nie zabiera się na pogrzeb, aby nie dowiedziały się tylko zbyt wiele, aby nie były świadkami smutku i łez. Ukrywany czasami jest nawet fakt śmierci domowego zwierzaka.
  • Krwawe gry i filmy - zabijanie na ekranie niekiedy tysięcy przeciwników, pokazywanie ich umierania, to fałszowanie prawdziwej wizji śmierci. Śmierć bywa zabawna, a każdy zabita osoba to dodatkowy punkt.
  • Zabawki zombi - zabawki stylizowane na nieboszczyków, blade, sine, krwawe. Brzydotę, okrucieństwo pokazuje się jako coś atrakcyjnego.
  • Kremacja - dawniej zwyczajem było modlenie się przy trumnie. Krewni mogli pożegnać się ze zmarłym i wspomóc go modlitwą. Obecnie zmierza się w stronę maksymalnie szybkiej "utylizacji" zwłok. Dzięki kompleksowym usługom firm pogrzebowych można odnieść wrażenie, że zmarły przestał istnieć. Nie bez powodów kremacja jest dopuszczona w Kościele Katolickim warunkowo, a w prawosławiu, tradycyjnym judaizmie i islamie jest zakazana.
  • Walka z krzyżem - dążenie do usuwania krzyża jest to nie tylko walka z wartościami chrześcijańskimi, ale też usunięcia z przestrzeni publicznej rzeźby martwego ciała.