Nawet po latach chodzenia na Msze św. w niedzielę i święta oraz codziennego 'zmawiania paciorka' można odkryć, że ani trochę nie zbliżyliśmy się do Boga. W świecie zauważa się ciekawość rzeczy niezwykłych, interesujących, podniosłych, wielkich. Właśnie takim jest życie w Chrystusie. Jednak, tak jak wszystkie rozrywki i uciechy mamy podane jak na tacy, tak Kościół może wydawać się zbyt abstrakcyjny i odległy.
W jaki sposób można zbliżyć się do Boga:
Codzienna modlitwa
Jest oczywiste, że gdy nie pamięta się o modlitwie, to nie pamięta się o Bogu, a w efekcie też o jego zasadach.
Modlitwa to formuły, słowa wypowiadane 'od siebie' lub też forma zatrzymania, zamyślenia, wyrzucenia z myśli problemów dnia codziennego i skupienia się na Bogu. Taką modlitwę można nazwać medytacją lub adoracją. Najlepiej, gdy na modlitwę możemy poświęcić więcej czasu. To nieprawda, że mamy go za mało: w autobusie, pociągu, w drodze do sklepu można odmówić: 'Ojcze nasz...', 'Zdrowaś Maryjo...', 'Wieczny odpoczynek...' - te modlitwy wiele czasu nie zajmują. Nawet gdy mamy tylko kilka sekund 'wolnego', to można wypowiedzieć jeden z aktów strzelistych np "Jezu ufam Tobie".
Modlitwa najczęściej kojarzy się z 'modlitwą o coś'. Nie można zapominać dziękowaniu Bogu i o Jego uwielbieniu.
Msza św.
Bez cotygodniowej, niedzielnej Mszy św. nie ma większej szansy na zbliżenie się do Boga. Po pierwsze dlatego, że nie daje się Bogu szansy na przemawianie do nas, a po drugie jest to złamanie jego przykazań. Tak więc nie ma o czym mówić - na Msze niedzielne chodzić trzeba.
Lektura Pisma Świętego
Najlepiej czytać krótkie fragmenty wraz z jakimś komentarzem. Bóg przemawia przez Biblię, dlatego warto skupić się nad jakimś małym fragmentem i pomyśleć: co też chciał nam powiedzieć. Można przeczytać jakiś akapit (w Biblii nazywa się to werset) raz ze zrozumieniem, a drugi raz analizując poszczególne wyrażenia. Na początek polecać można Nowy Testament, a szczególnie Ewangelie i Listy.
Msze św. o ubogaconej formie
Msze św., w formie nieco innej niż ta, która być może uznana jest za nudną. Można wymienić np :
Msze św. w rytuale trydenckim (po łacinie, gdzie ksiądz odwrócony jest przez prawie całą mszę tyłem do wiernych),
Msze św. o uzdrowienie duszy i ciała. Są do Msze prowadzone przez Odnowę w Duchu Świętym. Często charyzmatyczne.
Msze św. odprawiane przez kapłanów prowadzących różne grupy modlitewne. Np Oaza (Ruch Światło-Życie)
(w internecie łatwo jest wyszukać każdą z tych Mszy św. w swoim regionie).
Msza św. jest niezobowiązująca. Nikt nie każe coś robić lub gdzieś się zapisywać. Jednak środowiska organizujące tego typu liturgię są zwykle prężnie działające i mają do zaoferowania różne spotkania, seminaria, szkolenia, rekolekcje. Jeżeli spodoba się sposób w jaki chcą przybliżyć wiarę - zawsze można z tych propozycji wybrać coś dla siebie.
Msza św. jest najwyższą formą zjednoczenia z Bogiem, a każda Msza św. ma taką samą siłę. Jednak człowiekowi nie zawsze udaje się to zrozumieć. Może on odbierać jedną liturgię jako 'nudną' a drugą jako 'ciekawą'. Kiedy zaczyna się dogłębnie i głęboko przeżywać Mszę św. (np charyzmatyczną), wtedy też inaczej podchodzi się do 'zwykłej, nudnej, coniedzielnej' Mszy w swoim parafialnym kościółku.
Turystyka religijna
Jeżeli lubisz podróże lub wyrwanie się z domu na weekend możesz zaplanować trasę np po sanktuariach Maryjnych. Nie jest może to najwyższa forma sposobu na uduchowienie, ale daje nam szansę na chwilę zadumy.
Spotkania przy parafiach
W niektórych parafiach organizowane są spotkania modlitewno-dyskusyjne. Czasami w ramach różnych organizacji, np świecki zakon św. Franciszka, Wspólnota Rodzin, Oaza itp. a niekiedy to grupa ludzi, która chce lepiej poznać Boga.
Rekolekcje
Może wydawać się, że jechanie na rekolekcje to już wyraz dewocji. I jeżeli tam się wybierzemy, to będą chcieli od nas żebyśmy znali wszystkie pieśni i modlitwy, które istnieją w Kościele. Błąd!
Są rekolekcje adresowane do określonych grup i osób zaangażowanych w życie Kościoła, jednak są i takie, które są dla osób mało zorientowanych w 'temacie'. Do tych ostatnich należą np 'kursy Filip' (jest też wersja dla małżeństw). Przez dwa dni (zazwyczaj w weekend) można w ciekawy, bezbolesny sposób zagłębić się w relacje między ludźmi oraz między ludźmi i Bogiem.
Rozmowa z kapłanem
Szczyt odwagi lub desperacji... ;) Jeżeli masz wątpliwości, pytania zapytaj się księdza. Możesz przy spowiedzi jeżeli jest to krótkie pytanie, a jeżeli rozmowa mogła by się przeciągnąć, to możesz zapytać przy spowiedzi czy i kiedy mógłby kapłan poświęcić Tobie trochę czasu. Ksiądz jest specjalistą i udziela porad za darmo - ideał :)
Możesz też wysłać zapytanie do któregoś z księży odpowiadających na listy: np ksiądz Piotr Pawlukiewicz odpowiada na pytania na antenie katowickiego Radia M., co tydzień w poniedziałki o 21:30. (powtórki w niedzielę)
Zobacz też
Przyczyny odchodzenia od Boga
Skąd pewność, że Jezus żył i zmartwychwstał
Zapomniane zwyczaje i modlitwy
Linki zewnętrzne
Święta Rodzina - np tam można zapisać się na kursy Filip
Radio Em
Centrum Duchowości - wspólnota Odnowy w Duchu Św. w Tychach
Msze św. trydenckie w Polsce - mapa Google