W dzisiejszym świecie, pełnym stresów i pośpiechu zazwyczaj 'nie ma czasu dla Boga'. Rano jest się zbyt śpiącym, w dzień zabieganym, wieczorem zmęczonym. Po całym zabieganym tygodniu 'trzeba' iść na zakupy w niedziele, bo w inne dni brakuje na to czasu. Jeżeli znajdziemy w ciągu dnia kilka chwil poświęcamy to nie na odpoczynek i wyciszenie, ale na relaks: sensacyjny film, gra, któryś z kolei serwis informacyjny, głośna muzyka dla odreagowania nerwów. Efekt tego relaksu to jeszcze większe zmęczenie. Nawet jeżeli jesteśmy świadomi, że 'coś tutaj nie gra', że odreagowujemy na swoich najbliższych, to nie potrafimy uciec z tego zaczarowanego kręgu.
Bóg, nauka Chrystusa daje dobrą alternatywę. Ale nawet jeżeli zgadzamy się z tym, że Jezus jest spokojem i odpoczynkiem, to nie pamiętamy o Nim, bo nic nam o nim nie przypomina. Mało tego: o Bogu można nawet zapomnieć nawet będąc na Mszy św., ponieważ nie przeżywamy jej tak jak należy, nie skupiamy się, jesteśmy widzami.
Poniżej parę pomocnych rzeczy, które mogą nam o Bogu przypominać, a tym samym o tym, że nie pieniądze, dostatek, status w społeczeństwie, a nawet zdrowie wcale nie jest najważniejsze.
Zawsze przy sobie
Noszone symbole religijne, które są widoczne dla innych mobilizują do czynienia dobra. Nosząc krzyżyk lub różaniec zwyczajnie 'nie wypada' postępować niemoralnie.
- Krzyżyk i medalik:
Dzięki krzyżykowi lub świętemu metalikowi parę razy na dobę możemy sobie przypomnieć o Bożej obecności. Krzyż jest najbardziej charakterystycznym elementem chrześcijaństwa, pokazuje wagę cierpienia i ofiary. Nosząc medalik trzeba się trochę wysilić i poznać ich historię i znaczenie. Np medalik św. Benedykta ma - m.in. - napis 'Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności - Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę'. Osoby które chcą jeszcze bardziej i jeszcze intensywniej i ofiarniej korzystać z Bożej obecności przeznaczony jest szkaplerz.
- Różaniec:
Różaniec używany jako zawieszka w samochodzie niewiele pomaga. Jednak już różaniec na palcu utożsamia nas z Kościołem, stale przypomina o Bogu i pozwala sobie przypomnieć o chwili, którą można by poświecić Bogu.
- Szkaplerz:
Przyjęcie, a jednocześnie zobowiązanie do stałego noszenia szkaplerza ma zawsze formę uroczystą.
Pamiętać o Bogu przez cały dzień
- Poranek: Dobrze jest, gdy pierwsze myśli po przebudzeniu kierują się do Boga ("po-bożny" - ten, co na pierwszym miejscu stawia Boga, a inne sprawy - po Nim.) Podczas porannej modlitwy postawa klęcząca pozwoli na skupienie się na podziękowaniu Bogu za przeżytą noc i oddać Mu wszystkie sprawy, które czekają nas w ciągu dnia.
- Wieczór: Modlitwa wieczorna powinna polegać przede wszystkich na wychwaleniu Boga za to co od Niego otrzymujemy (a wszystko otrzymujemy właśnie od Boga), wyrazić Mu swoją cześć i przeprosić za własne grzechy i zaniedbania. Dobrym zwyczajem jest codzienny rachunek sumienia - uwrażliwia to człowieka i pomaga w kolejnej spowiedzi.
W ciągu dnia są godziny, w których w szczególny sposób można poświęcić kilka minut na modlitwę. Sama świadomość zbliżania się danej pory powoduje, że Bóg staje się nam bliższy.
- Godzina dziewiąta - godzina zesłania Ducha świętego.
- Południe - "Anioł Pański... " (odmawiany w południe od 1456r.)
- Godzina piętnasta - godzina śmierci Jezusa. "Koronka do Miłosierdzia Bożego".
- Godzina dwudziesta pierwsza - "Apel Jasnogórski" (Maryjo, Królowo Polski...)
Modlitwy o 12, 15 i 21 można zmawiać wraz z niektórymi religijnymi stacjami radiowymi lub telewizyjnymi. Dodatkowo o godzinie 20:20 Radio Maryja oraz Telewizja Trwam transmitują modlitwę różańcową. Oprócz tego można w radiu (np w katowickim Radiu eM, dostępnym również przez internet) usłyszeć fragment Ewangelii i jego analizę.
Zachowanie na Mszy świętej
- Woda święcona - woda święcona przy wejściu do Kościoła jest symbolem obmycia z grzechów powszednich, a wychodząc po Mszy powoduje, że wynosimy błogosławieństwo do domów. Zwyczaj często lekceważony. Kiedyś kropielnice powszechne również w domach.
- Pokłony, klęknięcia - pomagają na skupianie się, głębsze zrozumienie modlitw, skłaniają do wyrażenie pokory, zmusza do aktywniejszego udziału w Mszy świętej. Kiedy się kłaniać: w pieśni "Chwała na Wysokości Bogu" na słowa "Jezu Chryste" (dwukrotnie), podczas podniesienia, podczas błogosławieństwa. Podczas przechodzenia przez środek kościoła (przed tabernakulum) należy uklęknąć, tak jak i podczas wejścia i wyjścia ze świątyni. Kiedyś przyklękało się podczas wyznania wiary na słowa "...przyciął ciało z Maryji Dziewicy i stał się człowiekiem". Dzisiaj warto przynajmniej skłonić głowę. Jak nie należy klękać
- Znak krzyża - znak krzyża często wykonywany jest niedbale, jakby w pośpiechu. "Fachowe" wykonanie to pięcioma palcami przez dotknięcie czoła, klatki piersiowej i obu ramion, bez pośpiechu. Znak krzyża to połączenie symboliki pięciu ran Chrystusa oraz Trójcy Świętej.
- Modlitwa i śpiew - wierni powinni włączać się w modlitwę i śpiew.
- Powtarzanie niektórych zwrotów - Sobór Watykański II usunął ze Mszy św. wiele wartościowych elementów, jednak mimo tego, że nie są one obecne (za wyjątkiem uroczystych Mszy św. 'trydenckich') warto powtórzyć je w myślach. Np: można powtórzyć trzy razy formułę "Nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja". Jest ryzyko, że powiedziana raz może być jedynie zwyczajową formułą, jednak powtórzona pozwala głębiej uświadomić sobie jej znaczenie.
- Przyjmowanie Komunii św. - w wielu parafiach wierni nie mają wyjścia, ale jeżeli mają możliwość wyboru najlepiej przyjmować Komunię św. na klęcząco i z konsekrowanych rąk kapłana. Opcja: wybierać parafię, gdzie wybór mamy. Jeżeli chcemy mieć pewność że będziemy mogli przyjąć Chrystusa na klęczkach - wybieramy Mszę św. trydencką. Komunia św. na klęcząco - lista kościołów
- Znak pokoju - należy uważać, aby podanie ręki lub skinięcie głowy na "przekażcie sobie znak pokoju" nie odciągnęło od przygotowania do przyjęcia Jezusa w Komunii św. Znak pokoju został wprowadzone do Mszy posoborowych. Podczas śpiewania "Baranku Boży..." wierni powinni koncentrować się na Bogu, a nie rozpraszać uwagi witając się z kilkunastoma znajomymi osobami. Tak więc czynność ta powinna być jedynie symbolem, który nie odwraca uwagi od Mszy.
Ważne modlitwy
- 'Ojcze Nasz' oraz 'Zdrowaś Maryjo' - niezależnie od innych modlitw nigdy nie powinniśmy o nich zapominać. Aby jeszcze bardziej uroczyściej je odmawiać, w imieniu tradycji i jedności Kościoła - można odmawiać je po łacinie. (Rola łaciny w życiu Kościoła) 'Pater noster' w dalszym ciągu funkcjonuje w uroczystym rycie rzymskim Mszy św. (Ojcze nasz - po łacinie)
- Modlitwa do św. Michała Archanioła - odmawiana od 1886 do 1965 po każdej cichej Mszy św. - prośba o pomoc w walce z demonami do pogromcy szatana - Michała Anioła. Przypomina o obecności złego. Szatan
- Różaniec - zazwyczaj modlitwa to pięć tajemnic różańcowych po dziesięć "zdrowasiek". Jeżeli jest to zbyt wiele, to warto raz dziennie znaleźć kilka minut na odmówienie jednej dziesiątki. Istnieją akcje różańcowe (np Żywy Różaniec, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Duchowa Adopcja) które dzięki deklaracjom modlitwy dodatkowo do niej mobilizują.
- Modlitwa o uwolnienie - gdy rozpoznamy działanie złego przez jakąś osobę można w jej intencji odmówić jeden z tzw 'egzorcyzmów prostych'. Egzorcyzm
- Czytanie Biblii - czytanie Biblii jest ważną i niedocenianą modlitwą. Poleca się na początek raczej Nowy Testament. W czytaniu Biblii mogą pomóc plany przeczytania całej Biblii np w jeden rok, ale należy pamiętać, że odpowiednie przeżycie lektury Biblii jest istotniejsze niż liczba przeczytanych wersetów.
Bóg w rodzinie i zwyczajach
- wspólna modlitwa
- błogosławienie swoich dzieci - codziennie, a nie tylko dniu ich ślubu.
- kropielnica z wodą święconą
- modlitwa przed jedzeniem, na głos lub w myślach, znak krzyża
- robienie znaku krzyża przy mijaniu krzyży i kapliczek
- śpiewanie pieśnie religijnych z okazji świąt
- rozmowy o Bogu, czytanie dzieciom Biblii
Często zapomniane...
Zobacz też
Jak poznawać Boga